Porod jako obchod se strachem? Jde to i jinak!
Porodnictví sice patří do zdravotnických služeb, ale jeho klientkami jsou převážné zdravé ženy. Plnoleté, samostatné a příčetné, s právem na informovaný výběr zdravotnických služeb. Toho se jim však v ČR nedostává.
Porodnictví sice patří do zdravotnických služeb, ale jeho klientkami jsou v převážné míře zdravé ženy. Plnoleté, samostatné a příčetné, jejichž základním právem je právo na informovaný výběr zdravotnických služeb. Toho se jim však u nás nedostává.
Nastávající maminky v podstatě nemají na výběr. Naprostá většina dětí se rodí v odosobněných porodnicích. V ČR totiž chybí jasná pravidla poskytování péče při porodu mimo zdravotnické zařízení.
Čtěte také: V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech
Domácí porody sice nejsou zakázané, ale nemá je kdo provést, protože povolení k činnosti porodních asistentek jsou vydávána jen velmi zřídka. Buď je v nich výslovně uvedeno, že porodní asistentka nesmí vést porod, nebo je porodní asistentka zastrašována možnými pokutami za údajné neoprávněné poskytování péče.
Spory mezi lékaři a dulami
V ČR sice pozvolna přibývají centra aktivního porodu, alternativní porodní pokojíky v porodnicích, ale...
Na první pohled v nich nic nepřipomíná nemocnici. Vše je připraveno pro přirozený porod, přičemž operační sál pro případ nouze je za rohem. Vypadá to ideálně, problémem však bývá neschopnost lékařů respektovat tato centra jako výsostná území zdravě rodících matek, o něž pečují výhradně porodní asistentky, duly a rodinní příslušníci. Dochází tak ke kompetenčním sporům mezi lékaři a porodními asistentkami, které se odrážejí na celkové atmosféře zařízení.
Situaci chce napravit projekt Jak jinak který si klade za cíl zavést do českého porodního systému fungující primární péči a nabídnout těhotným a rodícím ženám více bezpečných možností, jak o ně bude postaráno, a to i ve spolupráci s lékaři. Takhle to není potřeba, tvrdí:
Inspiruje se přitom západoevropskými a zámořskými demokratickými státy, kde mají nastávající rodiče při volbě místa porodu běžně k dispozici daleko víc možností. Jaké to jsou?
1. Porodní domy
Jde o rozumný kompromis. Porodní domy představují jakýsi přechod mezi klasickou porodnicí a domácností rodičky. Nabízejí rodičům vlídné zacházení a příjemné domácké prostředí, ale zároveň disponují nejdůležitějšími prostředky odborné zdravotnické pomoci pro případ nečekaného zádrhele.
Doporučujeme: Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání
Ty ale na první pohled nebývají vidět a jsou ukryty ve skříních či ve zvláštní místnosti. Bezpečnost pro případ větších komplikací pak jistí smluvní vztah s blízkou nemocnicí, a tedy možností rychlého převozu na porodní či operační sál.
2. Malá porodní centra
Malá porodní centra se od porodních domů se liší podstatně menším počtem personálu a skromnějším technickým vybavením. Nebývá výjimkou, že centrum vede jen jedna porodní asistentka, která nese plnou odpovědnost za porody i za včasné přivolání lékaře nebo přepravu do nemocnice, nastanou-li komplikace. Rodičky v těchto centrech navazují s personálem mimořádně osobní vztah a absolvují pečlivou předporodní přípravu. Porody tu probíhají ve velmi intimní atmosféře.
3. Ambulantní porody
Porody doma zajišťují maximální intimitu a uvolněnou atmosféru, ale přece jen znamenají jisté riziko. Bezpečnost je při nich zajištěna jen přítomností porodní asistentky a možností rychlého převozu do nemocnice. Rozumným kompromisem jsou ambulantní porody. Žena při nich porodí v porodnici pod dohledem lékařů, ale do 24 hodin odchází, takže veškerá poporodní péče je jí i novorozenci poskytována doma v podobě návštěv dětské sestry a lékařů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!