reklama

Porod do vody: Jak probíhá a jaká má rizika?

Možná se právě rozhodujete, zda zvolit tento u nás zatím méně obvyklý způsob porodu. Měli byste vědět, že porod do vody je sice od začátku až do konce naprosto přirozený, není však vhodný úplně pro každou ženu.

Foto: Profimedia.cz

Možná se právě rozhodujete, zda zvolit tento u nás zatím méně obvyklý způsob porodu. Měli byste vědět, že porod do vody je sice od začátku až do konce naprosto přirozený, není však vhodný pro každou ženu.

Ne všechny porodnice v České republice jsou vybaveny tak, aby mohly rodičkám umožnit rodit do vody. Je proto nutné informovat se včas o možnostech porodnice, které se chcete svěřit do péče. Kromě vybavení tu musí být k dispozici i kvalifikovaný a v tomto směru zkušený personál. A také by si ženy měly být vědomy rizik s ním spojených.

Nesmysl, nebo pokrok?

Určitě pokrok. Porod do vody je pro miminko přirozenější, než by se mohlo na první pohled zdát. V těle matky se dítě po celou dobu vyvíjí v prostoru vyplněném plodovou vodou, přechod z plodové vody do vody v bazénu s teplotou lidského těla je proto podle odborníků pro dítě mnohem méně stresující než běžný porod. Znatelně se také snižuje možnost poporodního traumatu pro novorozené dítě.

Doporučujeme: Neuvěřitelné video - porod do vody v přímém přenosu

Také pro rodičku je teplá vodní lázeň sama o sobě příjemná a uklidňující, přináší úlevu od porodních bolestí, které jsou mnohem méně intenzivní a tím lépe snesitelné. Navíc porod do vody zanechává mnohem méně poporodních zranění.

Pro koho je vhodný?

Kdy je tento způsob porodu vhodný a bezpečný? Pro porod do vody se může rozhodnout každá rodička, pokud její těhotenství probíhá normálně a bez komplikací, v děloze je pouze jeden plod ve správné porodní poloze a nejde o předčasný porod.

Ukázka z dokumentu Waterbirth in the 21st Century: Závěrečné čekání na to, až se dítě samo rozhodne dokončit cestu na svět.

Mějte však na paměti, že i když těhotenství probíhá zcela ideálně, může těsně před porodem či v jeho první fázi dojít ke změně okolností - třeba když se při odtoku plodové vody ukáže její neobvyklé zabarvení. V podobných případech je pro bezpečnost matky i dítěte je nutné přistoupit ke klasické variantě porodu.

Kdy je lepší porod na suchu?

Už v průběhu těhotenství však budete muset zvolit klasický porod na sále v těchto případech:

  • infekce, nemoc
  • vícečetné těhotenství
  • předpokládaný císařský řez
  • trváte-li na užití epidurální anestezie

K největším rizikům porodu do vody patří možnost infekce, proto je lepší na třetí a poslední fázi porodu, vypuzení placenty, bazén opustit. Ve vodě, v poloze vleže nebo v polosedu nelze navíc plně využít gravitace, to nejlépe umožňuje poloha ve dřepu.

Komplikovanější kontrola

Pro monitorování plodu nemohou být použity elektrické přístroje, ale pouze sondy určené k použití pod vodou. Pokud hrozí miminku udušení, je nutné dokončit porod mimo vodní lázeň (výstup z vody může znamenat zdržení) pomocí kleští nebo provést císařský řez. Pro lékaře je navíc obtížnější sledovat ve vodě průběh porodu a v případě komplikací nemusí mít dostatek času k zásahu.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Až porodím, chci sníst svoji placentu!

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

 

reklama
reklama
reklama