Nejstarší člověk světa se dožil 256 let. Apríl?
Bojovník a bylinkář Li Ching-Yuen žil údajně 256 let. Co myslíte, je to možné? Nebo jsme vás dnes vyvedli aprílem?
Oficiální zdroj, Guinnessova kniha rekordů, uvádí jako nejdéle žijícího člověka Francouzku Jeanne Louise Calment, která se dožila věku 122 let, 5 měsíců a 14 dní. Je ale opravdu nejstarší?
Soudě podle americkho deníku New York Times a časopisu Time ne. Tato média totiž publikovala v roce 1933 nekrology pana Li Ching-Yuena, který se údajně dožil 256 let. Co myslíte, je možné, že někdo žil tak dlouho?
Data se rozcházejí
V deníku, který si Li Ching-Yuen vedl, uvádí jako svůj rok narození 1736. To by znamenalo, že se dožil úctyhodných 197 let. Možná byl ale ještě starší. Profesor Wu Chung-chieh z čínské univerzity Chengdu tvrdí, že se narodil roku 1677 v provincii Qijiang na jihu Číny. Když totiž vědec hledal ve 30. letech dokumenty k čínským rekordům, nalezl oficiální císařskou gratulaci Li Ching-Yuenovi ke 150. narozeninám z roku 1827. V roce 1877 pak bylinkář dostal gratulaci ke 200. narozeninám.
Doporučujeme: Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí
Deník New York Times z roku 1928 pak zachycuje vyprávění sousedů, podle kterého znali Liho jako dospělého už jejich dědečkové v době, kdy bývali malí kluci. Nicméně ani jedno z výše zmíněných dat nebylo nikdy věrohodně prokázáno.
Každopádně vám nabízíme vyprávění o velmi zajímavém muži. Vy sami si rozhodněte, co z toho je pravda a co legenda.
Bojovník a bylinkář
Jako desetiletý cestoval Li Ching-Yuen po Tibetu a Mandžusku. V té době už uměl psát a číst, což vůbec nebylo běžné. Živil se sběrem a prodejem bylinek a rýžového vína. Přírodě a léčitelství se věnoval po celý život.
Když bylo Limu 130 let, potkal v horách poustevníka třikrát tak starého. Jmenoval se Wu Peifu a byl to bývalý válečník. Tento mistr bojových umění a strategie ho naučil principům diety, čínskému bojovému umění Baguazhang a cvičení Qigong, založenému na dechových technikách a koordinaci pohybů.
Díky tomu všemu si Li Ching-Yuen uchoval po celý dlouhý a aktivní život mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví. S 23 manželkami zplodil přes 200 dětí. Zemřel krátce poté, co se oženil se svou 24. ženou. "Udělal jsem na tomto světě vše, co jsem měl. Nyní jdu domů," byla prý jeho poslední slova.
Tajemství dlouhověkosti
Ani v pokročilém věku nepůsobil Li Ching-Yuen dojmem starce. V roce 1927 ho pozval čínský generál Yang Sen do své rezidence ve Wann Hsienu, kde také vzniklo jeho známé foto. "Měl stále dobrý zrak a svižný krok. Byl hodně vysoký, měl velmi dlouhé nehty a červeňoučké tváře," popsal ho politik.
Ať už je to všechno pravda nebo ne, či snad jen napůl, pravidla, která mu k dlouhověkosti pomohla, stojí za zamyšlení:
- Udržuj si klidné srdce
- Seď tiše jako želva
- Choď čile jako holub
- Spi tvrdě jako pes
Byliny, které prodlužují život
Mistr Li šel cestou taoismu. Jedl především vegetariánskou stravu, doplněnou bylinkami. Doporučoval hlavně ženšen a rostlinu gotu kola neboli pupečník asijský. A řídil se jednoduchými zásadami:
- Nikdy v životě nespěchej. Vykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ.
- Vyhýbej se extrémním emocím. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy.
- Cvič denně čchi-kung (tradiční čínské cvičení, které pěstuje čchi neboli vitální energii - pozn. red.). Důležitá není délka a intenzita, ale to abys cvičil pravidelně, poctivě a s nadšením.
- V horkých letních večerech nejez příliš, protože to způsobuje stagnaci krve a energie. Zato v chladných zimních dnech jez více, protože tělu potřebuje energii.
Líbí se vám filozofie tohoto čínského mistra? Věříte, že se dožil tolika let? Nebo je to jen krásná pohádka? O tom můžete diskutovat pod článkem.
zdroj: Wikipedia
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Holčička z popelnice našla po letech svého tátu