Mateřské instinkty: Řídit se jimi, nebo porodníky?
Mají mateřské instinkty vůbec šanci uplatnit se na moderním porodním sále?
Když ženy neměly porodníky, nezbývalo jim než věřit sobě a naslouchat svému tělu. Jenže minula staletí, medicína šla mílovými kroky kupředu a ženy tak trochu pozapomněly...
Mají mateřské instinkty vůbec šanci uplatnit se na moderním porodním sále?
Medicína zachraňuje životy. Ale...
Že porodnictví zásadně omezilo úmrtnost rodiček a miminek, je zcela mimo diskuzi. Moderní medicína dokonce změnila věkové statistiky a prodloužila oproti středověku život na dvojnásobek. Díky bezpečnějšímu a pohodlnějšímu civilizovanému životu je méně úrazů. Umíme daleko lépe bojovat s nemocemi. Očkování vymýtilo část nemocí, hygiena a zejména antibiotika pak porazily zbytek infekcí.
Doporučujeme video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení
Velkou zásluhu na změně statistik mají také moderní porodní praktiky. Ženy už neumírají při porodu na horečku omladnic: Stačilo aby si porodníci začali dezinfikovat ruce, a rázem bylo o třetinu mrtvých rodiček méně. Medicína zachraňuje miminka, která by dříve neměla šanci přežít. Ale...
Ne všechny změny jsou k lepšímu.
Zapomněly jsme naslouchat
Šestý smysl, jenž umožňoval přežití, používáme čím dál méně, až nakonec úplně zakrněl. Místo na svou intuici spoléháme na rady expertů. Místo abychom čerpali moudrost od svých maminek a babiček, hledáme návody na život v knihách nebo dokonce na internetu. Místo vlastním smyslům věříme přístrojům.
Čtěte také: Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?
Mateřská intuice pomalu mizí. Zapomněli jsme chování vrozené od přírody. V rámusu mobilů, tabletů a počítačů tichý vnitřní hlas úplně zaniká. A když se ozve, nedokážeme rozeznat, co je instinkt a co pouhý předsudek. A tak si ženy nechaly od mužů - lékařů vzít věc bytostně vlastní: porod dítěte. Což je velká škoda.
Co je špatně?
Místo, aby rodičky naslouchaly svému tělu a důvěřovaly samy sobě, jsou vedeny k tomu, aby beze zbytku poslouchaly lékaře. Rodí na oslňujícím světle, místo v uklidňujícím přítmí, leckdy bez nároku na soukromí a lidskou důstojnost.
Dostávají klystýry, které spíš škodí než pomáhají. Nechávají si vyholit přirození, aby porodníci "lépe viděli", i když dorůstání chloupků zbytečně přidává k nepříjemným pocitům rodičky další nepohodlí. Někde se dokonce ještě tlačí na břicho v tzv. Kristellerově expresi, aby miminko "snadněji vyběhlo", přestože to vysloveně škodí, případně se porod urychluje, a v důsledku toho je třeba nástřih hráze.
Jak trpí miminko
Miminko přichází na svět oslepeno oslňujícím jasem a ohlušeno rámusem nadbytečného porodního personálu, případně sousedních porodů. Je hned důkladně vykoupáno, takže zmizí přirozená vůně hlavičky. Ne každá maminka má možnost mít ho hned po porodu u sebe.
Přečtěte si: Vůně dětské hlavičky aneb Mateřství mění mozek
Přitom jsou to právě pachové vjemy z pokožky miminka, které spouští mateřské chování. Čich je totiž nejhlouběji zakořeněným lidským smyslem, má nejblíže z tomu, co v nás zůstalo ze živočišné říše. Tedy i k instinktům spojeným s mateřským chováním.
"Jak asi popletené musí být lidské matky a samozřejmě i děti, které jsou uchopeny gumovými rukavicemi cizích porodníků, a které v ohrožení života cítí akorát tak pach dezinfekce… a první minuty či hodiny stráví odděleně," konstatuje na svém blogu český alternativní hudebník, zenový buddhista a publicista Vlastimil Marek.
Smutné je, že by stačilo tak málo: Změnit přístup a respektovat pár přirozených zásad, prokazovat úctu k ženě i k porodu samotnému.
Nebo se mýlíme, a podmínky českého porodnictví se zásadně zlepšují? Jak vidíte situaci vy - uplatní se přirozené mateřské instinkty na moderním porodním sále? nebo tam ani nejsou potřeba? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Možná vyhyneme: Reprodukční strategie žen se mění!