Hygiena ve školách? Bez toaleťáku, bez soukromí...
Pokud jde o hygienu zařízení, kde denně tráví vaše děti většinu času, situace je alarmující. Jako bychom se vrátili do let před revolucí. Dětí nemají na záchodě soukromí, toaletní papír je považován za luxus.
"Radši půjdu až doma!" Takový je názor spousty dětí, které na školkovém záchůdku nemají nárok na soukromí.
Pokud jde o hygienu zařízení, kde denně tráví děti většinu času, situace je alarmující. Mnoho dětí nemá základní hygienické návyky. A v podmínkách, které jim dětská zařízení nabízejí, se je nenaučí. Na záchodě jim chybí soukromí, toaletní papír je považován za luxus...
Doporučujeme: Kakat! Já chci kakat! aneb Trápení na ho...
Ukázal to nedávno realizovaný průzkum agentury MRThink, který proběhl v ČR a SR. Zúčastnilo se jej 248 respondentů z vedení mateřských a základních škol i rodičů malých školáků.
Špatné hygienické návyky
Velkým problémem školkových dětí a mladších školáků jsou špatné hygienické návyky z domova. Více než 5 % dětí ve školkách se ještě počurává. Dalším častým problémem, který by měli řešit zejména rodiče, je netrefování se do mísy a nesplachování, o mytí rukou po použití toalety ani nemluvě.
Paradoxem v této souvislosti je, že téměř 70 % rodičů tvrdí, že jejich dítě umělo před nástupem do školky či do školy "skoro vše". Pokud ale nahlédneme do vyjádření školek, zjistíme, že děti mají problémy s používáním kapesníků i toaletního papíru (plýtvání, špatné utírání) a také s tím, že si neumí pořádně umýt ruce či používat mýdlo a ručník.
"To, že děti přichází do školek a škol nepřipravené v základních dovednostech, je obvykle spojováno se sociálním zázemím rodin. Důležité je, kdy se s nácvikem základních hygienických návyků začalo. Je třeba počítat s tím, že je musí děti trénovat, což vyžaduje důslednost. Bohužel právě ta ve výchově často chybí," poukazuje na jádro problému psycholožka PhDr. Jana Zapletalová.
Mně se vlastně nechce...
Představte si, že byste měli v zaměstnání kabinky oddělené plechovými dveřmi, které by nešly zavírat... Právě to je nejzávažnější problém, který trápí většinu škol. Nedostatky v soukromí při používání toalet zde potvrzuje celá polovina dotázaných ředitelů škol. Tento problém zaznamenala i většina rodičů.
Čtěte také: Jak obelstít děti a naučit je na záchod?
"Řada dětí má obtíže s vykonáváním potřeby ve stresu, proto raději méně pijí a čekají až na domácí prostředí. Jiné řeší tento problém tak, že se snaží odcházet na toaletu v průběhu výuky, ale to obvykle vyvolává otazníky: Co tam to dítě dělá? Špatně řešené soukromí na toaletách pak může vést k poruchám soustředění dětí a dehydrataci," upozorňuje PhDr. Jana Zapletalová, předsedkyně Asociace školních psychologů.
Daleko vážnějším problémem je, že si tak děti zadělávají na celoživotní zácpu, která může v dospělosti vyústit v rakovinu střev.
Toaletní papír? Doneste si!
40 % rodičů poukázalo též na skutečnost, že děti musí do školek a škol nosit vlastní toaletní papír a ručníky. Péči o čistotu toalet totiž zabezpečuje většina zařízení vlastními zaměstnanci, přičemž čisticí prostředky nakupují v běžné obchodní síti a stejně jako řada běžných rodin sledují různé promo akce, které jim případný nákup čistidel zlevní. Každá koruna v napjatém rozpočtu je tedy dobrá.
Finance pro rekonstrukce a pravidelnou údržbu chybí ve 2/3 dotazovaných škol a školek. V rámci rekonstrukce dochází pouze k malování, méně pak k výměně obkladů, mís a umyvadel. Na složitější úpravy stavebního charakteru či výměnu stoupaček dosáhne jen málokteré školní zařízení. Mezi nejčastějšími technickými problémy je zmiňováno zastaralé vybavení, nutnost oprav vodovodních kohoutků či splachovacích zařízení.
Jaké máte vy zkušenosti s toaletami ve školkách a školách, kam chodí vaše děti? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Studentům se stýská po socialismu, i když ho nepoznali