Rovnováha potřeb
Win-win strategie nebo Má dáti-dal nefunguje jen v pracovním životě, ale také doma. Jde o to, aby byly zisky i náklady obou stran vyvážené. Podle studie z roku 2010 provedené na 72 respondentech v rozmezí let 1979-2009 se ukazuje, že dnešní vrstevníci jsou méně empatičtí a skórují výše na škále psychopatie.
"Menší ohled na druhé, a tedy i schopnost nabízet vše férově zpět, potvrzuje i mnoho dalších studií. Výsledkem jsou nevyrovnané vztahy, kdy jeden má snahu vztah zlepšovat, dotuje druhého pozitivními emocemi, přináší zážitky, věrnost a blízkost. Druhý nabízí naopak negativní bilanci, nebo dokonce přináší to samé ve formě negací, zpochybňování, překážek, cynismu, neupřímnosti, manipulací nebo lží," upozorňuje Maruščáková.
Ta dodává, že nevyvážený vztah nikdy nepřinese skutečnou spokojenost, a proto si všímejte i takových signálů, kdy vám psychopati a psychopatky v úvodu vztahu nabízí zájem a pozornost plnými hrstmi, načež později zničehonic ukážou druhý pól.
"Toto riziko můžete ověřit pečlivým nasloucháním příběhů ze života vašeho nového partnera o tom, jak se chová ke druhým lidem dlouhodobě. Speciální pozornost věnujte manipulacím, které na první pohled nemusí být viditelné přímo. Pokud jste citlivější, vnímejte také své tělo, které často nepříjemnými pocity prozradí dřív to, co mozek ještě nechce vidět," radí Maruščáková.