reklama

Zkroťte nebankovní půjčky! Stačí se držet několika zásad

Půjčit si od banky? To asi napadne každého, kdo někdy zvažoval možnost půjčky. Už jen málokdo ale domyslel, jak složitý je schvalovací proces a co všechno bankovního úředníka zajímá.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Bude chtít vědět maximum o vašich příjmech a výdajích, finanční minulosti, bonitě, ale třeba i závazcích z minula. Pokud uzná, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, půjčku vám v žádném případě neschválí. Naštěstí ale existují nebankovní půjčky, které jsou stejně bezpečné a bez rizika, pokud se držíte následujících zásad.

Zásada č. 1: Spočítejte si, jestli na půjčku máte

Půjčka nesmí za žádných okolností negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Proto je dobré objektivně zhodnotit, zda si ji opravdu můžete dovolit. Pokud každý měsíc žijete od výplaty, k výplatě, není půjčka ideálním řešením. Finanční problémy akorát odsune na druhou kolej a udělá je ještě palčivější.

Zásada č. 2: Nepůjčujte si na zbytečnosti

Půjčka na koupi, vybavení anebo rekonstrukci nemovitosti? Žádný problém? Potřebujete větší objem peněz na studia či přestěhování za novou prací? Jak je libo. Pokud ale rychlá půjčka slouží k nákupu letní dovolené anebo vánočních dárků, něco je špatně.

Zásada č. 3: Odpovězte si, co od půjčky očekáváte

Pokud vás v bance zamítli z důvodu záznamu v registrech, pak nemá smysl žádat o peníze u jiné bankovní instituce. V takovém případě se zaměřte výlučně na nebankovní instituce nabízející půjčky bez registru. Do registrů sice nahlížejí, ale záznam neberou jako překážku. Za riziko, které ale společnost podstupuje, si budete muset připlatit.

Zásada č. 4: Porovnávejte a srovnávejte

Půjček na našem trhu existuje i přes nedávnou regulaci stále velké množství. Zorientovat se mezi nimi tak nemusí být vůbec jednoduché. Proto využijte online kalkulačky a srovnávače, které jsou rychlé, nezávislé a dokážou vám najít tu nejvýhodnější půjčku. A jak se takový srovnávač půjček vůbec používá? Je to snadnější, než si myslíte. Zadáte parametry půjčky (objem, splatnost, případně další specifika) a kliknete na tlačítko "porovnat".

Zásada č. 5: Vybírejte pouze ověřené společnosti

Těm neznámým, které působí na našem trhu krátkou dobu, se raději vyhněte. Sázejte na známé hráče a prozkoumejte diskuze na internetu. Dozvíte se v nich mnoho cenných informací a recenzí spokojených i těch méně spokojených klientů.

Zásada č. 6: Čtěte, co podepisujete

Dneska už vyřídíte prakticky cokoli po internetu. To vás ale nezbavuje povinnosti číst dokumenty, s nimiž souhlasíte zaškrtnutím jednoho prostého tlačítka. Seznamte se proto s obsahem úvěrové smlouvy i dalších dokumentů, a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. V případě potřeby si můžete dokumenty vyžádat k domácímu prostudování. Nikdy také nepodepisujte něco v časovém presu anebo pod nátlakem.

Zásada č. 7: Problémy aktivně řešte

Dopředu víte, že další splátku půjčky nebudete schopni zaplatit? Neprodleně kontaktujte věřitele! Spravte jej o své aktuální situaci a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Počítejte ale s tím, že budete nuceni uhradit menší poplatek.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama