reklama

Jak správně zpevnit tělo a zhubnout: Je to zdravější a lepší než dramatické diety

Začátkem nového roku se mnoho žen i mužů rozhodne „něco udělat“ se svou figurou. Obvykle ale skončí u první diety, která jim přijde účinná, a po pár týdnech většinou veškerá snaha končí. Základem zdravého těla je ale především jeho zpevnění a samozřejmě úprava jídelníčku – rozumná!

Foto: iStock

Touhu po dokonalé postavě bere každý po svém, někdo se chopí drastických diet, které naštěstí u většiny lidí dlouho nevydrží, jiný to řeší sportem a další vyhledá výživového poradce. Základem je podle odborníků zpevněné, zdravě živené tělo.

Co si budeme namlouvat. Pohyb a úprava stravy jsou neoddělitelné body, pokud toužíte po hezké postavě a také si ji chcete udržet. Ne každý má tak silnou vůli, aby se do zpevňování postavy pustil s vervou a pravidelností. "Je lepší začít pozvolna, krůček po krůčku, než se vrhnout na cvičení, které je na vás moc náročné, a za týden s ním skončit," říká americká fitness guru Jillian Michaels, jejíž fitness videovýzvy odstartovaly smysluplnou vlnu domácího cvičení.

Začněte rozeznávat, co tělo potřebuje

Problém je, že většina lidí vlastně neví, co jejich tělo potřebuje. Pokud se odhodlají k úpravě jídelníčku, tak proto, že nabrali pár kilo a chtějí zhubnout. O samotné jídlo se ale vlastně nezajímají. Jillian říká, že zdravý životní styl není móda ani záležitost na pár týdnů, jedná se o změnu, která by nás více či méně měla provázet zbytkem života. Velmi důležité je pochopit, že každé trávení je jiné, to, co jeden stráví skvěle, druhého nafoukne a třetího začne pálit žáha… Pokud by měla existovat nějaká obecná pravidla, s čím začít, když se chystáte přejít na zdravější životní styl, vypadala by asi takto…

Přejděte na zdravější stravu

  • Jezte pravidelně, když nebudete jíst, budete ve finále přibírat, ne naopak. Různé výživové styly se k pravidelnosti staví po svém. Základem jsou určitě tři jídla - snídaně, oběd, večeře a pak podle stavu trávení přidejte odpolední, případně malou dopolední svačinu.
  • Nejezte po sedmé hodině večer, pokud chodíte spát do 23 hodin
  • Večerní jídlo by mělo být lehké a dobře stravitelné, vyřaďte z něj pečivo i těžké přílohy, jako jsou knedlíky či těstoviny.
  • Největším jídlem dne by měl být oběd, v polední době trávení pracuje na plné obrátky.
  • Syrovou zeleninu nejezte v zimních měsících. Ochlazuje, a tím zpomaluje trávicí procesy.
  • Vyřaďte z jídelníčku uzeniny a plísňové sýry. Občas si dopřejte kvalitní šunku a lehčí sýry tvarohového typu.
  • Udělejte si v týdnu aspoň jeden den bez masa, kdy necháte tělo odpočinout.

Pohybem k postavě snů

Odborníci se shodují, že základem hezké postavy je zpevnění středu, tedy vnitřních břišních svalů, a provozování aerobní aktivity nejméně 40 minut dvakrát až třikrát týdně. Břišní svaly můžete posilovat doma, každý den aspoň 5 nebo 10 minut. Stačí vám k tomu podložka a trocha klidu, samotné cviky na zpevnění najdete lehce na internetu nebo YouTube.com. Trenéři radí, abyste si vybrali několik cviků, které vám připadají pro vás dobře proveditelné, a opakovali je vždy ve třech sériích po dvaceti. Bylo by dobré, aby vás na začátku někdo kontroloval. Základem je určitě vybrat cviky, které zvládnete, nepřepínat se a nikam nespěchat. Vyhraďte si, nejlépe ráno, kdy je tělo plné energie, pár minut a zacvičte si.

Kardio je také důležité

Co se aerobní aktivity týče, i zde je důležité rozumně zvolit pohyb, u kterého vytrváte. Pokud nepatříte mezi velké sportovce, zvolte si chůzi. Třikrát týdně se vydejte na svižnou procházku, dobrá obuv je nutností. Nejlepší samozřejmě je, aby procházka probíhala v přírodě nebo parku. Pokud jste sportovně aktivnější, vyberte si odpovídající sálovou aktivitu, jestli se bude jednat o aerobik, nebo trampolínky, je jen na vás. Důležité je, že zpevnění by mělo být kombinací pravidelného aerobního pohybu, domácího posilování vnitřních břišních svalů a úpravy stravy.

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama