reklama

6 zlozvyků, které ničí váš spánek

"Vyspi se na to" je skvělá rada, ať už prožíváte cokoliv. Jak toho docílit, i když jsme hodně vytížení?

Foto: Shutterstock

Kvalita spánku má velký vliv na psychiku a logicky i na náš pracovní výkon. Když pravidelně málo spíme, máme sklon být podráždění, můžeme dělat špatná rozhodnutí a energii hledáme v nezdravých jídlech.

Kontinuální nedostatek nočního odpočinku vede k vysokému krevnímu tlaku, onemocněním srdce i mrtvici. Čím jsme starší, tím bývá spánek komplikovanější. Na to, abychom se mohli přes noc co nejlépe zrelaxovat, se musíme začít připravovat už pár hodin před ulehnutím do postele. Jestli se vám špatně spí, neděláte náhodou následující chyby?

Jíte před spaním

Těžké pokrmy před tím, než se uložíme, způsobují noční můry. Vyzkoušeno na vlastní kůži, rozhodně nedoporučuji před spaním hamburgery, pizzu, hranolky, steaky. Zkonzumované kalorie totiž zaměstnají trávení, které pak ruší cyklus REM.

Chodíte do postele hladoví

Znáte diety, které tvrdí, že máte přestat jíst třeba v pět hodin odpoledne? Vědci z univerzity v Ohiu před nimi varují, protože mozek potřebuje pro svou činnou cukr. Jaké je tedy řešení? Dát si večer třeba hrst sušeného ovoce.

Pijete pozdě odpoledne kávu

Kofein je droga, ačkoliv na to často zapomínáme. Stimuluje naše smysly, a tedy večer brání tělu, aby si už navodilo klidový režim.

Díváte se na displej

Bílé světlo, které vyzařuje telefon, tablet nebo počítač, dává mozku informaci, že je den. Proto je vyměňte za knihu, koupel a světlo při svíčkách. Uvidíte, jak se vám to zalíbí.

Vynecháváte sex

Možná už jste moc unavení, ale intimní chvíle s partnerem tělo i mysl uvolní a působí jako přirozené sedativum.

Pijete moc alkoholu

Můžete sice namítnout, že po několika skleničkách usnete jako zabití, ale jedná se o spánek, který výrazně snižuje REM cyklus. Kvůli tomu si pak budete hůř pamatovat, protože mozek neměl čas uklidit a roztřídit informace. Navíc se pak budete víc potit a probudíte se dehydrovaní.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama