reklama

Jak můžete prospět důležitým orgánům svého těla: Každý potřebuje něco jiného

Myslíte si, že se o své tělo staráte dobře? Každý orgán potřebuje trochu jinou péči, přečtěte si, jak je nejlépe podpořit.

Foto: iStock

Fungování orgánů je pro náš život klíčové, ale víte, co vlastně orgány přesně dělají a jak podpořit jejich zdraví?

Vyvážená strava a aktivní životní styl jsou samozřejmě nezbytné, ale každý z vnitřních orgánů má taky své vlastní zákonitosti, podle kterých funguje. 

Podpořte krevní oběh

"Srdeční sval je jako velká pumpa, která zásobuje organismus krví. Krev přivádí do svalů nejen kyslík, ale také nezbytné živiny, a odvádí odpadní látky. Jakmile je problém se srdcem, výsledky mohou být fatální," tvrdí doktorka Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7. Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích.

Jak vysvětluje doktorka Sobotková, pro zdraví srdce je důležitá strava obsahující dostatečné množství ovoce a zeleniny bohatých na antioxidanty, celozrnné produkty a nenasycené mastné kyseliny, především omega-3, jejichž nejlepšími zdroji jsou tučné mořské ryby a kvalitní rostlinné oleje, třeba olivový, makadamový či lněný. "Ani srdce se ale neobejde bez fyzické aktivity, kterou byste měli provozovat alespoň pětkrát týdně po dobu 30 minut. A nemusí se jednat o běhání či náročná cvičení, postačí rychlá chůze nebo jóga zaměřená na správné dýchání," dodává k tomu fyzioterapeutka Tereza Novotná z center zdravého životního stylu Domu jógy.

Ledvinám nesvědčí sůl

"Párové ledviny v těle obstarávají řadu procesů, od posilování kostí až po regulaci produkce červených krvinek, nejdůležitější je ale jejich vylučovací funkce. V organismu díky tomu zajišťují rovnováhu tělesných tekutin a elektrolytů. Pokud ledviny nefungují správně, objevuje se únava, závratě a ztráta chuti k jídlu," popisuje Tereza Novotná.

U ledvin není moc jednoduchých zkratek, chce to zdravý životní styl a omezit sůl. Její nadměrný příjem je pro ledviny doslova zabiják. Příště, až si budete chtít přisolit jídlo, vzpomeňte si na to. Mimochodem, věděli jste, že se asi jeden člověk ze 750 narodí pouze s jednou ledvinou a často o tom ani nemá tušení?

Pro žaludek a střeva sáhněte po prebioticích a vláknině

Trávicí soustava je zodpovědná za rozklad jídla, a tím pádem za dodávku energie pro organismus. Už proto byste si ji měli hýčkat. Co je pro trávicí soustavu nejdůležitější? Vláknina, které byste měli za den zkonzumovat alespoň 20 gramů. Nejlepšími zdroji jsou celozrnné produkty, luštěniny a ovoce a zelenina. Stejně důležitá jsou i prebiotika, která jsou výživou pro "hodné bakterie" ve střevech. Zdravý střevní mikrobiom je klíčový pro funkční obranyschopnost.

Kůži chraňte před sluncem

Největší tělesný orgán nelze opomenout. "Kůže tvoří bariéru mezi vnitřním prostředím těla a prostředím vnějším. Chrání organismus před patogeny, infekcemi a udržuje jeho vnitřní integritu," vyjmenovává hlavní funkce kůže lékařka Sobotková.

Jak zdraví kůže podpořit? Přestaňte se nadměrně slunit, típněte svou poslední cigaretu a bojujte proti vysušené pokožce. Není třeba utrácet majlant za tělová mléka, stačí ubrat na teplotě vaší každodenní sprchy a zkrátit dobu ve sprchovém koutě.

Nadechněte se

Tak jako je srdce pumpou krevní, jsou plíce pumpou vzduchovou, která každý den do těla přivede asi 10 tisíc litrů vzduchu. Zásluhu na tom má asi 200 milionů plicních sklípků, díky nimž tělesné orgány získávají kyslík a tělo se naopak zbavuje oxidu uhličitého.

Jak nastiňuje fyzioterapeutka Tereza Novotná, plicím pomůžete pravidelným cvičení a rozhodně se vyhněte kouření. Pro plíce není vhodný ani pobyt v prachovém prostředí. Vyrazte proto do přírody a zhluboka se nadechněte.

Nezapomínejte na hlavu

"Ač mozek činí jen asi dvě procenta tělesné váhy, je to on, kdo řídí aktivitu celého organismu. Využívá až 20 % veškerého kyslíku a energie, kterou tělo přijme. Zodpovědný je za vědomé i nevědomé aktivity organismu, jako je přemýšlení, dýchání či trávicí procesy," prozrazuje Tereza Novotná.

Mentální kapacita klesá s věkem. Špatná zpráva je, že na vrcholu jsme kolem pětadvacítky, a pak už to jde jen z kopce. Jak mentálnímu úpadku zabránit? Také mozku pomůže cvičení, i když trochu jiného charakteru. Mozek je třeba udržovat aktivní, jedině za takových podmínek mohou mozkové buňky regenerovat. Jestli se chcete celý život naučit španělsky, směle do toho. Přesně to je typ aktivity, kterou váš mozek potřebuje. Mozku dokonce pomáhají i zatracované počítačové hry. Soustředit se při nich totiž musíte na více cílů zároveň a pracujete s vícero ovládacími prvky.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama