reklama
 

Závislost na cukru: Jak poznáte, že se týká právě vás

Vypěstovat si závislost na cukru není nic těžkého. Jak ale poznat, že už jste překročili pomyslnou hranici? Udělejte si malou rekapitulaci a raději začněte jednat hned.

Foto: iStock

Nadbytečné množství cukru ve stravě může vést k vážným zdravotním potížím. A nejde "jen" o nějaký ten faldík navíc.

Nadváha nebo dokonce obezita stojí za vznikem celé řady civilizačních chorob, jako je například diaetes druhého stupně či srdečně cévní onemocnění. Zapomenout nelze ani na psychické problémy, jež obezita přináší. Jak tedy poznáte, že vás jen nehoní mlsná, ale jste regulerně závislá na sladkostech? 

1) Máte pořád chuť na sladké

Vypěstovat si na cukru závislost je snadné. A čím víc ho jíte, tím více na něj máte chuť. Jakmile sníte něco sladkého obsahující jednoduché cukry, zvedne se vám hladina krevního cukru v krvi a poté následuje zase hodně rychlý propad. Ten se projevuje opětovnou chutí na sladké. Je to kruh, ze kterého se dostává těžko ven.

2) Potřebujete více cukru než dříve

Jedním ze znaků závislosti je také to, že už vám nestačí to samé množství cukru, co dříve. Najednou se přistihnete, že si přidáváte cukr do čaje, kávy, ovesné kaše, i když jste to dříve nedělali. Vaše chuťové buňky si na cukr zvykly a potřebují víc.

3) Přibrali jste

Pokud vaše váha záhadně stoupá nahoru, může být na vině cukr. Ale nejen klasická čokoláda nebo sušenky. Cukr se skrývá i tam, kde byste to vlastně ani nečekali. Hledejte ho například v omáčkách, jež můžete koupit v obchodě už připravené, kukuřičných lupíncích k snídani, limonádách a dalších. Čtěte si pečlivě složení potravin, které kupujete. Vyhněte se cukru, sladidlům a vysokofruktózovému sirupu.

4) Máte akné

Někteří lidé jsou na cukr citlivější než jiní. Pokud máte často pupínky, nebo jiné problémy s kůží, může být na vině cukru a s tím spojené množství inzulínu v krvi.

5) Zažíváte časté změny nálad

Cukr nám dodá energii a tak je přirozené, že se hned potom, co ho sníme, cítíme dobře. Pár minut na to ale dochází k prudkému poklesu sacharidů v krvi. S tím je spojený propad jak energie, tak nálady. Poznáváte se? Pak jíte příliš cukru. Jeho nadbytek může vést až k depresi.

6) Jste bez energie

Znáte ten pocit, kdy nemůžete začít ráno bez kávy se třemi cukry, odpoledne potřebujete minimálně sušenku a k večeři si dáte čokoládu? To vašemu organismu vůbec neprospívá. V rámci dne je energie stabilní tehdy, když je stabilní krevní cukr. Výkyvy v podobě jednoduchého cukru způsobují únavu.

reklama

Komerční tip

reklama