reklama

Zásady zdravého a pohodového těhotenství přírodní cestou

Těhotenství je doba, kdy si začneme víc uvědomovat své tělo a obvykle si najdeme čas na jeho hýčkání. Poradíme vám, jak se hýčkat přírodní cestou.

Foto: iStock

Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, ale z vlastní zkušenosti vím, že občas dá pěkně zabrat. Aby se člověk v dnešním rychlém světě "nezbláznil" a dokázal skloubit práci, rodinu a péči o tělo, dá to dost snažení - ale jde to…

Zkuste to s oleji

Oleje, ty základní, nosné, jako je třeba mandlový, sezamový nebo kokosový, mají poslední léta zelenou a to je moc dobře. Jsou totiž přírodním balzámem v péči o pokožku a někdy vydají za luxusní a drahé krémy. V těhotenství je důležité ošetřovat břicho, stehna, zadeček, tedy oblasti, kde mají tendenci vznikat pajizévky a strie, oleji a přírodní kosmetikou, která jejich vzniku předchází.

Výborný je arganový olej, ten je ovšem dost drahý, stejně jako jojobový, jejich levnější variantou je pak olej šípkový. Ten je zázrakem na jizvičky, nedokonalosti, ale i na popáleniny. Na běžné použití je pak dobrý mandlový olej. U všech olejů je nutné dbát na kvalitu. Jednou z českých firem, které ji u nás nabízejí, je třeba Nobilis Tilia, má směsi olejů vytvořené přímo nastávajícím maminkám na míru.

Aromaterapie v prvním trimestru

Právě na začátku těhotenství bývají obtíže největší, zvedání žaludku a pocit na zvracení provází mnoho žen, stejně jako přecitlivělost a velká únava. Ne vždy (ale často) tyto symptomy v dalších měsících odezní. Co si s nimi ale počít na začátku? Je možné vyzkoušet účinky aromaterapie - tedy esenciálních olejů, i když někteří lékaři s tím nesouhlasí a tvrdí, že není jasné, jakým způsobem oleje ovlivňují vývoj plodu, stejně jako třeba léky. Zkušení aromaterapeuti říkají, že je to samozřejmě na budoucích maminkách, ale že esenciální oleje pomáhají například při nevolnosti. Když si kápnete do kapesníku jednu kapku oleje Tea Tree, Ravensara nebo Myrha, uleví se vám.

Stejně tak prý pomáhají květinové vody, jejichž užití by rizika mít nemělo. Když se budete osvěžovat vodou z levandule, heřmánku, cypřiše nebo tymiánu, nevolnost zmizí a udělá se vám dobře. Slavná aromaterapeutka Vivian Lunny, původem ze Slovenska, avšak léta žijící v Londýně, říká, že masáží s pomocí esenciálních olejů se v těhotenství můžete zbavit pálení žáhy. A její recept na masážní olej je tento: V dvou procentech ředění jako základ 50 ml oleje z lístkových oříšků a do něj se přidá devět kapek oleje z eukalyptu radiata, čtyři kapky máty kadeřavé, sedm kapek koriandru, čtyři kapky meduňky lékařské, šest kapek bergamotu. Složky se dobře promíchají a aplikují se jemnou masáží na šíji, pálení žáhy prý odezní.

Bylinky pro budoucí maminky

Co se bylinek týče, můžou být pro těhotné opravdovou pomocí, ale také nebezpečím, pokud použijte ty, které by mohly ublížit… Ty "hodné", zklidňující nervy určitě jsou: heřmánek, fenykl, mateřídouška, meduňka. Na nevolnosti pak zabírá zázvor. Z těchto bylin si můžete bez obav udělat čaj a vyzkoušet, jestli svědčí také vám. Pokud pijete bylinkové čaje každý den a nevíte, jestli pijete správné bylinky, vězte, že růže, maliník, ostružiník, sléz, fenykl nebo anýz, jitrocel a třeba také roibos vám rozhodně neublíží.

Dobrou variantou jsou pak speciální čaje pro těhotné, které většina firem zabývajících se čaji na skladě má. Dobrým tipem je pak také čaj z kontryhelu, který bylinkáři doporučují pít od čtvrtého měsíce, aby se zpevnilo svalstvo v podbřišku, což je dobré pro snížení případného rizika potratu. Bylinky, které se obecně doporučují v těhotenství neužívat, jsou: rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, pelyněk černobýl, máta, aloe, bříza, sporýš lékařský, jalovec, kostival, hřebíček a ještě několik dalších. Přesný seznam vám poradí zkušený bylinkář.

Klid a relax

Základem opravdu spokojeného těhotenství je ale především partner, který by měl těhulku podpořit, a pak také klid a pohoda, kterou si člověk musí naordinovat sám. I když jste velmi výkonná, zvyklá dělat tři věci naráz, měla byste se v těhotenství šetřit. Dokud chodíte do práce, po návratu si dejte nohy na stůl a aspoň hodinu si čtěte, relaxujte, spěte - rodina to bez načančaného bytu a teplé večeře přežije. Zajděte na masáž, pokud vám otékají ruce nebo nohy, měla by to pro vás být skoro povinnost. Dělejte, co máte ráda, zasloužíte si to. A pokud třeba ráda běháte, nenechte se odradit okolím a dopřejte si oblíbený pohyb. Chce to samozřejmě poradit se s lékařem, jestli jste fit a vaše tělo to unese, ale pokud prožíváte bezproblémové těhotenství, proč ne?

Vyhýbejte se stresu, jak emocionálnímu, tak i přehnané fyzické zátěži. Zkuste si trochu pohlídat jídelníček a jíst zdravé potraviny v dobré kvalitě. Rozmazlete se kosmetickou péčí, masážemi a pohybem, který vám dělá dobře.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama