reklama

Září je měsíc biopotravin: Doplňte si znalosti a poznejte nové bioprodukty

Češi se o biopotraviny, jejich výrobu a původ zajímají čím dál více. Přispívá k tomu i podpora Ministerstva zemědělství, které letos již popátnácté vyhlašuje kampaň Září - Měsíc biopotravin. Je to ideální příležitost, jak si v této oblasti doplnit znalosti, využít možnosti poznat výrobce a objevit nové produkty, ale zavítat i na některou ze zajímavých akcí, které v září proběhnou na různých místech České republiky.

Foto: archiv PR

Zatímco ještě nedávno se nad zkratkou BIO vznášely otazníky a mnozí lidé netušili, co si přesně pod těmito třemi písmeny představit, dnes je povědomí mnohem lepší. Přesto je však potřeba, aby měli lidé větší přehled o způsobech produkce, ale i systému značení bio výrobků a o jejich kontrolách.

I to je jeden z důvodů, proč Ministerstvo zemědělství vyhlašuje Září - Měsícem biopotravin a realizuje edukační kampaň.     

Co je BIO

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Jsou vždy krmena krmivem z ekologického zemědělství, jsou chována na pastvě, nepoužívá se u nich preventivní léčení antibiotiky ani růstové hormony. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Hledat už nemusíte

Lidé si stále více uvědomují, jak je důležité jíst kvalitní jídlo, ideálně z lokálních zdrojů. S rostoucí poptávkou se zvyšuje i počet biofarem a míst, kde lze biopotraviny koupit. Seženete je dnes běžně i v prodejních řetězcích, jež dokonce zavádějí i své bio privátní značky. Během září můžete zavítat i na některou z regionálních akcí, které se budou pořádat na různých místech České republiky. Například hned první zářijový víkend máte možnost ochutnat směsi čajů a koření či navštívit výrobnu v Čejkovicích u Hodonína. Těšit se můžete například i na Dožínky na Letné, Jablečnou slavnost v Hostětíně nebo na sérii akcí Poznej svého farmáře.

Jak vybrat správně?

Pokud chcete mít jistotu a prověřenou kvalitu, hledejte potraviny označené certifikovaným logem biolistu a biozebry. Můžete se spolehnout na to, že neobsahují umělá ochucovadla, barviva, látky zlepšující vůni, chuť či konzistenci. Trvanlivosti se u těchto produktů dosahuje přírodní cestou pomocí soli, česneku nebo sušením. Půda ekologických zemědělců je živá, plná žížal a nejrůznějších přirozených mikroorganismů. Farmáři využívají přírodních hnojiv a rovněž plevelu a škůdců se zbavují šetrně. Co se týče chovu hospodářských zvířat, zohledňují se hlavně jejich potřeby. Samozřejmostí je dostatečný výběh na pastvině a prostor při ustájení. Mláďata dlouho žijí se svými matkami. Zvířata tak rostou v téměř přirozených podmínkách bez stresu, kterému nejsou vystavena ani při porážce, která je co nejšetrnější.

Můžete se spolehnout

Označit své produkty certifikovanými logy ale nemůže každý. Pravidla určuje evropská a národní legislativa a jejich dodržování zajišťuje v rámci pravidelných kontrol. Každý výrobce, který chce využívat označení BIO, musí uzavřít smlouvu s některou ze státem pověřených kontrolních organizací (KEZ o.p.s., ABCERT AG, BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC spol. s.r.o., Biokont CZ s.r.o.) a rovněž se zaregistrovat do systému ekologického zemědělství spadajícího pod příslušné ministerstvo. Producenti, kteří dané požadavky splňují, získají certifikát na dobu až 15 měsíců. Jedině tak mohou začít značku používat.

Všechny zásady ekologického zemědělství přispívají k tomu, že je velmi šetrné k životnímu prostředí a pomáhá jej zachovat v dobrém stavu také pro budoucí generace.

Více informací najdete na www.myjsmebio.cz

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama