1. Marie Fikáčková

Marie Fikáčková byla mladá zdravotní sestra z jihočeské Sušice, která se v roce 1960 stala postavou jednoho z nejmrazivějších případů v dějinách československé kriminalistiky. Přestože byla považována za pečlivou a obětavou ošetřovatelku, její ruce měly na svědomí smrt dvou novorozenců. Co vedlo mladou ženu s laskavou tváří k těmto hrůzným skutkům?
2. Dětství a výchova v temném stínu

Narodila se v roce 1936 do chudé rodiny s problematickým zázemím. Otec byl německého původu a po válce čelil odmítnutí, matka byla submisivní a bratr trpěl duševní nemocí. Malá Marie se stala terčem rodinného násilí a dětství prožila v těžkém psychickém napětí. Výchovou i okolí byla vedena k tichosti, poslušnosti a potlačování emocí.
Přesto vystudovala zdravotnickou školu a nastoupila jako sestra do nemocnice v Sušici. V kolektivu byla oblíbená, většinu kolegů očarovala svým klidem a obětavostí. Na novorozenecké oddělení se starala o miminka s příkladnou pečlivostí, nikdo netušil, co se za její tváří skrývá.
3. Vzteklá reakce na pláč

Fikáčková později přiznala, že u ní dětský pláč vyvolával silnou vnitřní nenávist. Záchvaty vzteku mívala často před menstruací a výrazně se u ní projevovala frustrace a vnitřní napětí. Zprvu údajně „jen“ při manipulaci způsobovala miminkům modřiny a drobná poranění, později však záchvaty agrese vyústily v násilí s fatálními důsledky.
4. Dvě vraždy během jednoho dne

23. února 1960 se stala osudným dnem. Během jediné služby Marie Fikáčková zabila dvě novorozeněte: jednu holčičku rozdrtila stiskem hlavy, druhé miminko opakovaně udeřila do temene. Obě děti zranění podlehly. V obou případech se vražedkyně pokusila případ zakrýt, ale soudní pitvy odhalily vážná zhmoždění, která nemohla vzniknout přirozenou cestou.
5. Zadržení a doznání

Krátké vyšetřování vedlo k rychlému zatčení. Fikáčková se hned při prvním výslechu ke všemu přiznala. Nejen ke dvěma vraždám, ale i k více než deseti případům napadení novorozenců. U některých obětí měla za to, že utrpěly trvalé následky.
6. Proces a poprava

Proces proběhl neveřejně a v naprostém utajení. V říjnu 1960 byla Marie Fikáčková odsouzena k trestu smrti. Popravena byla 13. dubna 1961 na Pankráci. Její poprava proběhla bez širší pozornosti, režim si nepřál, aby případ vzbudil obavy v nemocnicích a mezi rodiči.
7. Mlčení režimu a dopad na společnost

O případu se za socialismu nemluvilo. Lékařská dokumentace byla uchovávána pod zámkem, pozůstalým byly udávány smyšlené příčiny úmrtí. Až po roce 1989 se případ dostal znovu na světlo. Příběh Marie Fikáčkové se stal symbolem zla ukrytého tam, kde bychom ho nečekali. Zároveň otevřel diskusi o nutnosti psychologických testů zdravotníků a lepšího sledování nestandardních událostí v nemocnicích.
Dnes případ Fikáčkové slouží jako připomínka toho, že zlo může mít velmi nenápadnou tvář a že i na místech, kde se očekává láska a ochrana, může dojít k těm nejhorším skutkům.
Další zajímavé články
Mohlo by vás zajímat







