reklama

Osteoporóza, vysoký krevní tlak, cukrovka: Na vině může být nedostatek vitaminu D

Vápník a vitamin D jdou ruku v ruce. Pokud často trpíte zlomeninami, máte náběh na osteoporózu, vysoký krevní tlak nebo cukrovku, zbystřete. Na vině může být nedostatek vitaminu D.

Foto: iStock

Ne nadarmo nás odborníci nabádají k tomu, abychom si hlídali příjem vitaminu D. Mluví se o něm často ve spojitosti s vápníkem, silnými kostmi a chrupem. Vápník by se totiž jen těžko vstřebal, kdyby nebyl přítomen právě vitamin D. V zimě ale vlivem nedostatku slunečního svitu často chybí. 

Lidský organismus přijímá deset až dvacet procent potřebného množství vitaminu D, konkrétně vitamin D2, ze stravy. Obsahují ho například tučné ryby, krůtí játra, vaječné žloutky nebo kvasnice. Zbytek, tedy největší množství, získáváme ze slunečního záření. Jedná se o vitamin D3 a kůže si ho působením slunečních paprsků vytváří sama. Jeho tvorbu ztěžují opalovací krémy s UV filtrem a změna ročního období, protože v průběhu podzimu a zimy máme slunečního svitu méně. 

Lepší imunita i nálada

Vitamin D dělá naši imunitu odolnější a nás jen tak nějaké bacily nepošlou do peřin s chřipkou. Napomáhá k efektivnímu vstřebávání a hospodaření s fosforem a vápníkem a může i za lepší náladu.

Chybí mnoha lidem

Až téměř tři čtvrtiny české populace trpí nedostatkem vitaminu D. S výjimkou letních měsíců si totiž není náš organismus schopen jeho zásoby uchovat a s tím přichází potřeba doplňovat vitamin z jiných zdrojů.

Jeho nedostatek může způsobit výskyt střevních zánětů a je zvlášť velkým problémem u seniorů. Jejich tělo si není schopno vytvořit dostatek vitaminu D ze slunečního záření, což má za následek snížení svalové síly a horší využití vápníku v těle, pro jehož vstřebávání je vitamin D stěžejní. Z toho důvodu dochází u starších osob k častým zlomeninám a vzniku osteoporózy. Nižší hodnoty hladiny vitaminu D jsou spojeny také s vyšším výskytem důležitých srdečněcévních rizikových faktorů, mezi které patří zejména vysoký krevní tlak, cukrovka či vysoká hladina tuků v krvi.

Časté zlomeniny a osteoporóza

Osteoporóza je dobře známá metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Nejvíce jsou ohroženy ženy nad 45 let. 

Příčiny vzniku osteoporózy mohou být různé. Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitaminu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či užíváním některých léků. "Prevencí osteoporózy je jednoznačně dostatek pohybu a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, díky pestré stravě, případně doplňovaný příslušnými léky, které obsahují optimální poměr všech látek tak, jak je kosti potřebují," dodává pohledem výživového specialisty Magdalena Poddaná.

Zařaďte doplňky stravy a dodržujte dávkování

Vyšší potřebu vitaminu D mají kromě seniorů také těhotné ženy, děti či obézní lidé nebo ti, kteří již utrpěli nějaké zlomeniny. Pokud patříte mezi tyto rizikové skupiny, nechejte si raději vyšetřit v rámci pravidelných kontrol u praktického lékaře krevní obraz, z jehož výsledků zjistíte, zda máte vitaminu D v krvi dostatek. V případě, že vám vitamin D chybí, můžete ho doplnit prostřednictvím kapek, které vám předepíše váš lékař, či můžete užívat volně dostupné kapky nebo doplňky stravy ve formě pilulek, které lze zakoupit v lékárnách.

Vitaminu D3 ze slunce se nelze předávkovat. Lidský organismus je natolik chytrý, že si umí jeho tvorbu regulovat. Pokud už ho má dost, pozastaví jeho produkci. Jiné je to ale u doplňků stravy, zde je nutné přesně dodržovat doporučené dávkování.

Neff: Lidé si se svobodou neví rady, vzdávají se vlastní identity a žijí umělé životy | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama