reklama
 

Šedesát procent lidí trpí závislostí na telefonu: Zjistěte, jak jste na tom vy

Nemůžete vydržet bez neustálého kontrolování displeje mobilního telefonu? I deset minut bez telefonu pro toho, kdo trpí nomofobií, znamená velký stres.

Foto: iStock

Závislost může vypadat různě a mít mnoho forem. Netočí se pouze okolo drog nebo alkoholu. Stále více lidí (především pak mladší generace) začíná být závislých na moderních technologiích. I deset minut bez telefonu pro někoho může znamenat opravdový stres.

Pocit a nutkání mít v ruce neustále chytrý telefon pak mohou vést až k závislosti zvané nomofobie, která se stala velkým stresovým spouštěčem stresu v dnešní digitální době.

Chytré telefony, mobilní internet, aplikace jako Facebook, WhatsApp, Instagram, Twitter a mnohé další, jsou již běžnou součástí našich životů. Umožňují nám být v neustálém kontaktu s druhými, sdílet naše názory či rychle komunikovat. Problém u mnohých ale nastává, pokud nemají přístup k on-line aplikacím okamžitě a teď hned.

Od mobilu k žaludeční nevolnosti

Bez přístupu k telefonu u mnohých lidí může nastat stres, který hraničí až s fyzickými bolestmi, jako je žaludeční nevolnost či bolesti hlavy. Výzkumy ukazují, že nomofobie je rozsáhlým fenoménem, který zasahuje všechny věkové skupiny (nejvíce ale mladší generaci). Nomofobie je stále velmi novým termínem, takže ještě chybí dlouhodobé analýzy. Tvrdí se ale, že v různých intenzitách trpí nomofobií až 60 procent uživatelů mobilních telefonů. 

Jak jste na tom vy?

Projevy nomofobie jsou velmi blízké projevům jakékoliv jiné závislosti, včetně fyzických i psychických projevů. Potřeba mít telefon neustále u sebe a reagovat na každý nový podnět, který z něj přichází. Díky tomu jsou lidé více nesoustředění a neschopni se koncentrovat na jeden úkol, jednu myšlenku. To se pak přenáší do dalších oblastí života, jako je studium nebo pracovní výkon. Dalším nebezpečným aspektem je pak psaní zpráv při řízení automobilu. Ani chodci však nejsou v bezpečí, pokud je displej telefonu přivábí natolik, že nevěnují pozornost okolí a situaci kolem sebe. Mnoho lidí začíná být nervózní již po deseti minutách, kdy svůj telefon nemohou zkontrolovat. "Lidé, kteří mají k nomofobii blízko, svůj telefon kontrolují i každé čtyři minuty," říká psycholog Ondřej Pečený z kliniky Kappa. Vznikat mohou i fantomové vibrace (syndrom falešného zvonění). Lidé v úzkostlivém očekávání zprávy či telefonního hovoru mají pocit, že jim telefon vibruje či zvoní, i když tomu tak není.

Znaky závislosti na telefonu

 • Psychický i fyzický stres při vybití telefonu či ztrátě signálu a nemožnosti se připojit na wi-fi či data.
 • Pocit podrážděnosti, když nemůžeme kontrolovat telefon.
 • Nejste schopni odejít z domova bez mobilního telefonu.
 • Neustálá potřeba kontrolovat pracovní e-maily během dovolené.
 • Budíte se během noci, abyste zkontrolovali svůj telefon.
 • První věcí, co po probuzení uděláte, je, že zkontrolujete mobilní telefon.

Raději bez kávy než týden bez telefonu

Podle amerického průzkumu aplikace Visible by se až 50 procent dotázaných ve věku 18 až 34 let raději na týden vzdalo kávy či mytí hlavy, než by bylo bez telefonu. Což značí, že pro mnohé jsou telefony tou nejdůležitější součástí i doplňkem.

Jak se zbavit závislosti?

 1. Vypněte všechny notifikace na aplikacích nebo využívejte nastavení jednotlivých aplikací k tomu, abyste to byli vy, kdo rozhoduje o tom, kdy a co si přečtete.
 2. Zapínejte datové připojení jen tehdy, když je opravdu potřebujete. Příjemným vedlejším efektem je, že vám baterie vydrží výrazně déle.
 3. Používejte i alternativní (analogové) zdroje - autoatlasy, plány měst, knihy apod.
 4. Stanovte si chvíle, které budete trávit bez technologií po ruce - např. zákaz technologií v ložnici před spaním a během spánku. Ideální dobou je alespoň hodinu před spaním mobil vůbec nepoužívat.
 5. Pokud se potřebujete soustředit na nějakou práci, odstraňte telefon ze svého zorného pole nebo jej otočte displejem dolů tak, abyste na displej neviděli.
Dcera Madonny se při natáčení reklamy svlékla donaha. Klip propaguje rozmanitost | Video: Desigual
reklama
reklama
reklama