reklama

Užijte si letošní vinobraní: Nezapomeňte ochutnat víno v bio kvalitě

S podzimem bývá spojena spousta aktivit. Mezi ty nejvíce oblíbené patří tradičně vinobraní. Pokud patříte k milovníkům vína, rozhodně si nenechte ujít příležitost ochutnat víno v bio kvalitě.

Foto: iStock

Vinaři, kteří o vinnou révu pečují podle zásad ekologického zemědělství, teď mají plné ruce práce. Po vinobraní ze zralých kuliček hroznů následně vyrábějí bio víno. V čem spočívají jeho benefity a proč byste i při výběru lahve měli myslet především na kvalitu?

Co je BIO

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Jsou vždy krmena krmivem z ekologického zemědělství, jsou chována na pastvě, nepoužívá se u nich preventivní léčení antibiotiky ani růstové hormony. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Většina z nás si někdy ráda dopřeje sklenku dobrého vína. Zajímali jste se někdy o to, co doopravdy pijete a odkud hrozny pocházejí? Jistotu poskytuje označení zkratkou BIO, takové víno poznáte podle certifikovaného loga biozebry a biolistu na lahvi. V ekologickém zemědělství je pro pěstování révy klíčové dodržování stanovených pravidel. Od první bobulky až po výsledný nápoj berou vinaři maximální ohled na životní prostředí. Bio víno tak bude zaručeně chutnat nejen vám, ale i přírodě.

Jak poznáte ekologickou vinici?

Způsob pěstování hroznů je pro bio víno zásadní. Vinice je životním prostorem pro celé společenství živočichů. "Každé druhé meziřadí je zelené a po většinu vegetačního období zde kvete nějaká bylina. Spolu s příkmenným pásem jde o téměř sedmdesát procent plody. K tomu je potřeba přičíst listovou plochu vinice, která dosahuje až jeden a půl metru. To vše nabízí bio vinice k životu bez jedů," poukázal jeden z českých bio vinařů Petr Marcinčák. V zelených pásech žijí důležití zástupci hmyzu, jako třeba včely, motýli, kobylky a mnoho dalších. Na vinici najdete také dravé roztoče, slunéčka či škvory, kteří si poradí s přemnoženými škůdci. Nenechavé ptactvo odhání strašáci.

Růst révy vinaři podporuji jedině přirozenou cestou, například kompostem nebo zbytky mechanicky likvidovaného plevelu. Co se týče postřiků, povolené jsou pouze přírodní sloučeniny mědi a síry, které potlačují plíseň a padlí. Ekologiští vinaři také často k ošetřování vinic využívají výluhy z nejrůznějších bylin.

Hrozny se dále zpracovávají bez využití kvasinek, které vyrostly za použití technologie GMO (geneticky modifikované organizmy), enzymů či dalších čiřících a stabilizačních látek. Vzniká tak naprosto přírodní produkt. "Ekologicky je možné pěstovat všechny odrůdy révy, stejně jako jiné plodiny. Naše produkce je toho jasným důkazem. V roce 2008 jsem jako první vinař s celou výměrou více než 115 hektarů vinic vstoupil do ekologie. Tehdy někteří kolegové tvrdili, že je to šílenství a nedá se to zvládnout, ale mýlili se," podělil se o svou zkušenost Marcinčák. V režimu ekologického zemědělství je v ČR více než 960 ha vinic.

Bio víno v obchodech

Při nákupu se orientujte podle nápisu "víno vyrobené z ekologicky vypěstovaných hroznů", který stojí na lahvi. U loga biozebry by měl být uveden také kód jedné ze čtyř kontrolních organizací (KEZ o.p.s., ABCert, BureauVeritas, Biokont), které bio původ a proces výroby prověřují. Kód může vypadat například takto: CZ-BIO-001. Na etiketě může či nemusí být znak biolistu, tedy loga Evropské unie pro biopotraviny.

Září ve znamení biopotravin

Nejen s bio vínem, ale také dalšími produkty ekologického zemědělství se můžete seznámit v září, kdy probíhá akce Měsíc biopotravin. V regionech se konají nejrůznější akce s pestrým programem pro dospělé i děti. Více informací naleznete na www.mesicbiopotravin.cz. Informace o potravinách v bio kvalitě nadete na www.myjsmebio.cz.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama