reklama

Tuk v obličeji: Jak se ho zbavit jednou provždy

Trápí vás tuk v obličeji nebo nateklé tváře? Přečtěte si, co může být příčinou a s tímto problémem zatočit efektivně a jednou provždy.

Foto: iStock

Měsíc strávený pojídáním čokolády a minimem pohybu se některým z nás uloží na bocích, jiným na břiše a někomu jsou "maminčiny koláče" jako první vidět v obličeji. Špatná zpráva je, že to nezakryje ani ten nejlepší make-up. Dobrá zpráva ale je, že pokud se vám tuk objeví v obličeji jako první, tak nejpravděpodobněji taky jako první zmizí.

Pokud ale nechcete jít pod nůž, tak budete muset přestat přemýšlet o tuku pouze v lokálním měřítku. Termíny jako tuk v obličeji, na břiše a hýždích hoďte za hlavu a místo toho se na tento problém podívejte komplexně. Pokud se chcete zbavit tuku v obličeji, budete muset zapracovat na snížení tuku v celém těle. Jinak to nepůjde.

Je ale třeba taky říct, že mnohdy to není tuk, co nás v obličeji trápí, ale jedná se spíše o nateklý obličej. To může být dáno hormonálními změnami, problémy se štítnou žlázou a vlivy určitých složek potravin, o kterých si ještě blíže povíme.

1) Vynechejte alkohol

Znáte to, když se probudíte po prohýřené noci a máte nateklá víčka a odulé tváře? Alkohol většinou obsahuje spoustu prázdných kalorií, zvláště když je ve formě sladkého drinku, což vám rozhodně na tuk v obličeji nepomáhá. Navíc taky dehydratuje. Dehydratace má obecně na kvalitu kůže negativní vliv a pokud organismus nemá dostatek tekutin, drží si vodu, proto mnohdy s konzumací alkoholu přichází i nateklý obličej. 

2) Hodně vody, málo soli

Nejen alkohol může za nateklý obličej, na vině je také přemíra soli. Pokud často ujíždíte na uzeninách, brambůrkách, tyčinkách a dalších nepřirozeně slaných potravinách, sníte o dost více soli, než váš organismus může zpracovat a než potřebuje. Vaše tělo se s tím pak vyrovnává zadržováním vody v těle. Můžete si toho všimnout v různých oblastech a zejména pak v obličeji.

Nezapomeňte, sůl není jen v těch potravinách, ve kterých byste to očekávali - jako slané arašídy a další - sůl se hojně přidává do veškerých průmyslově zpracovávaných potravin. Proto čtěte etikety a vynechte fast food.

3) Pozor na jednoduché cukry

Problém s cukry je ten, že jsou návykové. Když jich jíme moc, naše tělo produkuje přemíru inzulínu a to může způsobovat zadržování vody v těle a vést k oteklému obličeji. Nehledě na to, že cukry, které naše tělo nevyužije, se mění na tuky, které se pak ukládají do celého těla (a obličeje). Proto omezte příjem rafinovaných cukrů (všechny ty sladkosti, koláče a dorty) a zaměřte se na potraviny, které obsahují přirozené cukry a vlákninu, jako je ovoce.

4) Jezte opravdové potraviny

Váš jídelníček je klíčový. Pokud vás trápí tuk v obličeji, nezbavíte se ho jinak než tím, že celkově zhubnete. Vyhněte se jednoduchým cukrům a zařaďte do jídelníčku plno zeleniny, přiměřeně ovoce a zkuste jíst co nejméně průmyslově zpracovávané potraviny.

5) Hýbejte se

Bez pohybu kila (a tuk v obličeji) dolů nepůjdou. Bohužel neexistují žádná cvičení, kterými byste mohli dosáhnout zhubnutí v oblasti obličeje, takto to nefunguje. Alespoň třikrát do týdne zařaďte silový posilovací trénink, ať už s váhou vlastního těla, nebo činkami a k tomu pomalé kardio. Chůze je váš ideální přítel, skvělé je taky plavání, běh, nebo cokoliv jiného, co vás hned nepřestane bavit.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama