reklama

Smoothie jsou výživovým trendem: Opravdu jsou tak zdravé, jak se říká?

Smoothie doporučuje spousta výživových poradců a s knihami s recepty na tyto nápoje z rozmixovaného ovoce a zeleniny se roztrhl pytel. Jenže pozor, i tak zdravá záležitost, jakou smoothie bezpochyby je, má své mínusy.

Foto: iStock

Se smoothies, což jsou nápoje z rozmixovaného ovoce a zeleniny, se v poslední době roztrhl pytel. Jsou ale opravdu tak zdravé, jak se o nich tvrdí?

Dávejte si pozor na to, co jíte. U smoothies to platí dvojnásob, protože si o nich automaticky myslíme, že jsou jen zdraví prospěšné. Často si ale neuvědomujeme stinnou stránku věci, jako je například obsah cukru v jednom takovém nápoji. Ten se může velmi snadno vyšplhat až na 50 gramů, což je na jednu porci pořádná pálka. Navíc tato dávka většinou není vybalancovaná bílkovinami, či tuky.

Pamatujte na zeleninu

Do každého smoothie přidávejte zeleninu. Držte se poměru tři ku jedné, což v praxi může vypadat jako tři porce špenátu na jednu porci banánu, či jiného ovoce. Na chuti to příliš nepoznáte a dostanete do sebe potřebné vitaminy, minerály a vlákninu. Celkově tak taky zvýšíte objem nápoje a snížíte celkový obsah cukru.

Jako zelená báze se hodí špenát nebo kadeřávek. Můžete taky přidat zelený prášek jako je chlorella, spirulina, nebo mladý ječmen. Všechny tyto ingredience povzbudí vaši imunitu, balancují hormony, zmírňují zánět a obsahují dostatek vlákniny, díky které se budete cítit plní po delší dobu.

Pozor na cukr

Pokud si smoothies objednáváte v restauraci, či oblíbené kavárně, mějte se na pozoru. Často se k doslazení používá ovocný džus, což jsou čisté cukry bez vlákniny, kterou ovoce přirozeně obsahuje. Když si jej připravujete doma, volte na zředění čistou vodu nebo ořechové mléko.

Aby smoothie dobře chutnalo, přidává se do něj často ananas, mango, nebo banány, což se sice odrazí na skvělé chuti, ale obsah cukru se tím taky dost zvýší. Pokud tomu chcete zabránit, poohlédněte se po smoothie z jahod, borůvek a po ingrediencích jako je avokádo, mrkev, nebo okurka.

Všeho moc škodí

Pokud si dáváte vydatné smoothie s pořádnou dávkou ovoce, do toho přimícháváte burákové máslo, avokádo, nebo semínka, tak se snadno můžete dostat na dost kalorické jídlo. Což je v pořádku, pokud je to vaše snídaně, oběd, nebo večeře, ale mějte se na pozoru, když si smoothie dáváte jen jako svačinku. Zvolte spíše lehčí varianty a myslete na to, že to není třeba přehánět. Jako základ vždy volte zeleninu, menší porce ovoce a malou porci tuku - vyberte si mezi avokádem nebo oříškovou pastou.

Pokud je vše vyváženo, dokážou být smoothies skvělým doplňkem zdravé stravy. Jsou jednoduché na přípravu, čerstvé, obsahují plno důležitých vitaminů a minerálů a díky obsahu vlákniny podporují trávení.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama