reklama

Trápí vás zlomenina? Urychlete její hojení

Zlomenina se hojí přirozeně sama, to ale neznamená, že tomuto procesu nemůžete výrazně pomoct.

Foto: iStock

S létem to vždycky začne. Ježdění na kole, na bruslích, výlety a túry nebo třeba lezení na stěně (můj případ). Občas se k těmto hezkým aktivitám přidá i jedna nemilá a neplánovaná věc - zlomenina.

Jelikož jsem já právě teď ten případ, který tento článek píše se zlomeným kotníkem v sádře, rozhodla jsem se bádat, co by mohlo pomoci zlomeninu rychleji zahojit. Nezáleží na tom, zda máte zlomenou ruku, nohu, či cokoliv jiného, tato pravidla platí obecně.

1) Vyvážená zdravá strava

Hojení zlomeniny je pro vaše tělo extra zátěž. Váš organismus potřebuje větší množství minerálů a vitaminů než obvykle. Proto se snažte jíst dostatek zeleniny, ovoce, zdravých tuků a bílkovin. Nebojte se v tomto období dávku bílkovin navýšit, vaše tělo je potřebuje o to víc. Dopřávejte si ryby, které jsou zároveň skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, maso z dobrého zdroje, brokolici, tmavou listovou zeleninu a další. Několik studií dokázalo spojitost mezi bílkovinami a hojením zlomeniny, stačilo navýšit příjem bílkovin pouze o 10 až 20 gramů.

2) Vápník, vitamin D a hořčík

Vápník je velmi důležitý minerál pro obnovu kostí. Proto se na jeho příjem ve stravě zaměřte a dopřávejte si tmavě zelenou listovou zeleninu, lososa, sardinky, jogurt nebo kefír. Pro správné vstřebávání vápníku se také hodí vitamin D. Ten se tvoří pobytem na slunci, kterého naštěstí v létě máme dostatek. Není na škodu v tomto období sáhnout po doplňcích stravy. Pokud doplňujete vápník, nezapomeňte ještě přidat hořčík, doporučuje se poměr 2:1 ve prospěch vápníku. 

3) Vitamin C

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, prvku, který je esenciální pro obnovu kůže a tkáně. Dopřávejte si citrusy, papriky, jahody a rajčata, a pokud máte pochybnosti, zda ho jíte dostatek, sáhněte po doplňku stravy. Nebojte se, nemůžete se jím předávkovat, jeho přebytek se vyloučí močí.

4) Omezení alkoholu

Dlouhodobé působení alkoholu způsobuje ztrátu kostní hmoty a má za následek vyšší riziko zlomenin spolu s opožděným hojením kostí. Při hojení kosti se totiž nejprve vytváří měkká hmota, která později zvápenatí v pevnou kostní tkáň. Alkohol ale celý tento proces výrazně zpomaluje. Zároveň konzumace alkoholu nepřímo vede k vyplavování vápníku z kostí a snižuje tvorbu vitaminu D.

5) Stop cigaretám

Kuřákům trvá o dost déle, než se zlomenina uzdraví, a také je u nich větší riziko, že kost zpátky nesroste tak, jak by měla. Kouření totiž ovlivňuje průtok krve a je to právě krev, která všechny nezbytné vitaminy a minerály musí ke kosti dopravit tak, aby se mohla zahojit.

6) Pozor na sůl

Sodík odvádí vápník z těla, proto si dávejte při hojení zlomenin pozor na příjem soli, omezte ji na polovinu čajové lžičky denně. Mějte na paměti, že sůl se skrývá ve většině průmyslově zpracovávaných potravin, snažte se jim i v rámci vyvážené stravy minimálně po dobu hojení zlomeniny vyhnout.

7) Hodně dělá psychika

Psychické rozpoložení dělá divy. U zlomenin a jiných onemocnění, která nás jakkoliv omezují, je občas těžké nepropadnout frustraci a depresivním stavům. Ještě horší to mají lidé, kteří jsou obecně hodně aktivní a najednou se dostanou do situace, kdy se kvůli sádře moc hýbat nemohou. Proto je důležité pracovat na zachování optimismu, snažit se myslet na to, jak můžete hojící proces urychlit (například body popsanými výše), a hýbat se tak, jak vám tělo dovolí. Zlomenina neznamená, že musíte být po dobu 6 a více týdnů upoutaní na lůžko nebo židli. Buďte kreativní a hledejte způsoby, jak zůstat v pohybu, a tak i v psychické pohodě. Samozřejmě je vždy v takových situacích důležité poslouchat své vlastní tělo a konzultovat vše s lékařem. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama