reklama

Trápí vás nadýmání a bolesti hlavy? Vyzkoušejte eliminační dietu

Jídlo ovlivňuje víc než jen naši trávicí soustavu. Jídelníček má vliv na psychiku, stav pokožky i energii. Pokud cítíte, že je něco v nepořádku, je na čase vyzkoušet eliminační dietu.

Foto: iStock

Kolegyně z práce s vámi odmítá jít na polední koláč a kávu, protože zrovna nejí lepek, kamarádka už nejí nic z mléka a maminka si pochvaluje, jak ji přestala bolet hlava, když vysadila sóju. O co tady vlastně jde a měli byste eliminační dietu taky vyzkoušet?

Jen aby bylo jasno, eliminační dieta nemá nic společného s hubnutím. Jde pouze o vysledování těch potravin, které vám nedělají zrovna dobře a váš žaludek je na ně více citlivý. Funguje to tak, že zkoušíte vyřadit alergizující potraviny na chvíli z jídelníčku. Od toho název diety "eliminační".

Jak eliminační dieta funguje?

Nejčastější problémy způsobují následující potraviny: mléko, vejce, ořechy, pšenice, kukuřice, alkohol a sója. Můžete je zkusit vyřadit ze začátku rovnou všechny (i když to je relativně drastické), nebo si vybrat pár, u kterých tušíte, že vám mohou způsobovat potíže. Důležité je vše monitorovat a zapisovat si, jak se vaše tělo v této fázi cítí.

Poté začnete tyto potraviny do jídelníčku zase zařazovat. Nezap

omeňte na to jít pomalu a potraviny zařazovat jednu po jedné. Opět nezapomeňte bedlivě monitorovat, jak se cítíte. Jakmile přijdete na to, které potraviny vám nesedí, přestanete je jíst.

Měli byste to zkusit?

Pokud máte poté, co sníte určité jídlo, alergickou reakci jako je vyrážka nebo podrážděný žaludek, tak tuto dietu nepotřebujete, to rovnou vyhledejte lékaře. Pokud se ale cítíte často nadmutí, máte bolesti hlavy, jste unavení, trpíte ekzémem nebo zácpou a netušíte proč, je dobré tuto dietu vyzkoušet. Odpověď je totiž dost často v tom, co jíme. Náš jídelníček ovlivňuje mnohem více než jen naše střeva.

Není pro každého

Tato dieta není žádná legrace. Celé tohle zkoumání trvá relativně dlouhou dobu a opravdu vyžaduje pečlivý přístup. Potravin se musíte na chvíli doopravdy zbavit (sbohem musíte dát i sýru, sušenkám a pizze) a nejíst je ani trochu, jinak se nikdy nedopídíte výsledku. Určitě to tak není pro každého.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama