reklama

Proč toužíme být krásní? Sebevědomí si zasloužíte, ať vypadáte jakkoli

Co stojí za tím, že tolik žen (i nemálo mužů) nemají rádi svůj zevnějšek? Mohou za všechno sociální sítě, kde se neustále s někým porovnáváme, nebo rodiče?

Foto: Shutterstock

"Když mi bylo asi pět let, dívala jsem na sebe do zrcadla. A můj odraz se mi líbil. V tom šla okolo máma a prohlásila: "Prosím tě, přestaň na sebe koukat, stejně nevypadáš nic moc," šokovala mě vyprávěním jedna kamarádka.

Dívala jsem se na tu úžasnou bytost naproti sobě, které byste nikdy nehádali, že může mít problémy se sebevědomím ohledně vzhledu. Ale ona je ve svém křehkém zraněném nitru stále to malé děvčátko, které si zapamatovalo, že když není dost hezká, ostatní ji nemají rádi.

Krása negarantuje lásku

Tuhle nezdravou rovnici vnímá řada lidí podobně a navštěvují kliniky plastických chirurgů v domění, že jim větší prsa a méně vrásek zajistí přijetí a úctu okolí. 

Čím nižší sebevědomí máte, tím více nároků také uplatňujete na vzhled partnera, protože odvíjíte od jeho zevření svou hodnotu. Ti opravdu sebevědomí muži neřeší, zda máte podpatky, minisukni a nadupadný výstřih. Vnímají vaše charisma a přičítají ho celku.

Krása štěstí ani sebevědomí nezaručuje, jedním příkladem za všechny budiž Marilyn Monroe, žena ve své době tak obdivovaná, že dnešní popularita třeba Kim Kardashian je oproti tomu k smíchu. Ačkoliv fotku Marilyn Monroe měla většina amerických vojáků ve své peněžence, když bojovali ve Vietnamu, ona sama si na sklonku života připadala jako nejopuštěnější bytost na světě. 

Co cítíte, když se na sebe díváte?

Vzhled je subjektivní pocit, který vnímáte, když se na sebe díváte do zrcadla. Čím víc a častěji se prohlížíte, tím víc drobnosti, co byste rádi změnili, najdete.

Není nic špatného na tom vylepšovat svůj vzhled v tom smyslu, že o sebe pečujete, zdravě jíte, máte upravené vlasy, čistou pleť a manikúru s pedikúrou.

To je naopak skvělé a prospívající vašemu pocitu komfortu. Ale pokud se díváte do zrcadla a říkáte si: "Co mám dělat, abych nebyl(a) tak ošlivý/ošklivá," je čas začít pracovat na své psychické pohodě.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama