reklama

Tip na víkend: Vypravte se na biozemědělský den na Sasově

Přemýšlíte, co podniknete o nadcházejícím víkendu? Pokud chcete strávit den na čerstvém vzduchu, máte rádi venkov, domácí zvířata, zábavu a dobré a kvalitní jídlo, vypravte se například na Biofarmu do Sasova.

Foto: iStock

Biozemědělský den na farmě Sasov u Jihlavy slibuje pestrý program, který potěší všechny, kdo milují venkov a vše, co k němu patří. Akce se koná v sobotu 21. září od 11,00 d 17,00 hodin.

Co je BIO

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Jsou vždy krmena krmivem z ekologického zemědělství, jsou chována na pastvě, nepoužívá se u nich preventivní léčení antibiotiky ani růstové hormony. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Program bude pestrý a rozhodně potěší malé i velké návštěvníky. Na přesně se můžete těšit?

Pro každého něco

Pokud zrovna nevlastníte nějakou farmu nebo na ní alespoň nepracujete, asi jen těžko běžně uvidíte to, co v sobotu na Sasově. Milovníky zvířat potěší hospodářská zvířata včetně koní nebo čuníků ve volném výběhu. Navštívit budete moci zelinářskou zahradu, na které nebudou chybět sasovské melouny. Prohlédnete si konopné pole, bioplynovou stanici, sušárnu bylin a konopí, faremní obchůdek, kukuřičné bludiště, masnou výrobnu, Připraven bude i workshop stavění konopí, ukázky jezdeckých disciplín či předvedení hříbat.

Program pro děti

  • tvoření s Dětským lesním klubem Hájenka
  • malování na obličej
  • trampolína, ping pong, trenažéry dojení
  • lukostřelba
  • opékání špekáčků na ohni
  • jízda na koních (cca 13-16 hod. v areálu JK HIPO)
  • kukuřičné bludiště (dle podmínek kukuricaci.cz)

Hlad mít nebudete

Po celý den bude zajištěno občerstvení včetně ochutnávky biopotravin. Budete si moci nakoupit sasovské výrobky ve faremním obchůdku. V nabídce je vyzrálé hovězí maso z masných plemen pastevně chovaného skotu, vepřové maso čuníků z venkovních chovů, masné výrobky a uzeniny bez chemie, brambory, zelenina ze sasovské zahrádky paní Sklenářové vč. sladkých melounů - vše v kvalitě BIO. Chybět nebudou ani další kvalitní biopotraviny od lokálních výrobců, rukodělné produkty a mnoho dalšího.

Pokud vás zajímá ekologické zemědělství a biopotraviny, budete moci navštívti infostánek Ministerstva zemědělství. Dostanete tu nejen informační a propagační materiály o ekologickém zemědělství a biopotravinách, ale také vzorky některých bio výrobků.

Více informací najdete zde, nebo na www.myjsmebio.cz.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama