reklama

Potřebujete psychologa? Odpovězte si na jednoduché otázky a zjistíte to

Možná si myslíte, že vy rozhodně nejste ten případ, který půjde ke "cvokaři". Proč taky, je přece povinností zvládnout všechno sám a na špatnou náladu pomáhá tvrdá práce...

Foto: Shutterstock

Stále ještě máme k psychologům a terapeutům nedůvěru. Myslíme si, že na sezení s nimi by nás dohnala nějaká katastrofa, hluboká krize. Nejtěžší je ale odhadnout, že už nám opravdu není dobře a potřebujeme pomoc odborníka.

Ačkoliv docházet na sezení k psychologovi neznamená, že nejste duševně v pořádku, přivádí nás sem často pocit, že už nemůžeme dál. Přitom kdybychom ho vyhledali už dřív, často bychom si mohli ušetřit hodně trápení. Zjistěte, jak jste na tom vy a zda by vám konzultace u něj už dávno nepřišla vhod.

Zdá se vám, že nemůžete ze své svízelné situace ven

Už dlouho se vám nedaří vyřešit nějaký problém. Například, před půl rokem jste si našli novou práci, ale už tu pociťujete nespokojenost, smutek a frustraci. Máte pocit, že vám život protéká mezi prsty, tak dáváte výpověď, nacházíte si nové místo… a vše začíná znovu. Nebo osobní život: opakujete stále stejný, neuspokojivý vzorec vztahů. Říkáte si: Čím to je? Pochopit, že se scénáře ve vašem životě opakují, je první krok. K řešení problému ale nestačí.

Lidská psychika funguje tak, že ty nejbolestivější události se snaží vytěsnit, tím nás chce ochránit od utrpení. Ale právě tyto obranné mechanismy jsou strůjci nefunkčních, dokola se opakujících scénářů. Psycholog nám pomůže vidět život jako skládačku, do které doplňujeme chybějící kousky, tak, abychom ho pochopili a naše jednání dávalo smysl. Díky tomu objevíme problém, který se stal příčinou nežádoucího chování, a máme šanci se chovat v budoucnu jinak.

Máte problematický vztah s rodiči

Buď s nimi nemluvíte, nebo jste spolu pořád. Dokážete vyjít i s velmi náročným klientem a zvládnout složité jednání, ale vlastní máma vás dokáže vytočit jako nikdo. Když vidíte její jméno na displeji mobilu, říkáte si: "Achjo, za chvíli už zase spustí." Nebo pořád lžete tátovi, že tentokrát opět nezvládnete přijet na jeho narozeniny, protože máte hodně práce, nikoliv proto, že se rozvádíte.

Druhý scénář je třeba následující: "S mámou jsme nejlepší kamarádky. Každou sobotu v deset jdeme na snídani a na nákupy. Nezáleží na tom, zda se mi to hodí nebo chci dělat něco jiného. Prostě rodina je přece na prvním místě. Máma by se jinak urazila." Jestli je vám víc než dvacet let a rodiče jsou pro vás důležitější než partner a sociální kontakty, někde se stala chyba. Stejně jako ve scénáři, kdy s rodiči nemluvíte.

Je vám všechno jedno nebo jste ze všeho naštvaní

Otřásají vámi výbuchy hněvu, změny nálad nebo apatie a pocity osamění? Říkáte si, proč cítíte prázdno, i když máte vztah, rodinu, práci? Bohužel okolí má sklony nás v tom ještě utvrzovat řečmi typu: "Taková mladá a hezká, dvě ruce, dvě nohy, nemáš důvod mít špatnou náladu!" Vaše pocity jsou ale autentické a nemá smysl je bagatelizovat, spíš odhalit jejich příčinu, která bude pořádně hluboko. Emoce jsou totiž pravdivé, takže když máte pocit, že je vám špatně, tak si nic nenamlouváte. Skutečně se necítíte dobře.

Dobrý psycholog vám také může odhalit fyziologický původ vašich nálad, je třeba možné, že za jejich kolísáním stojí onemocnění štítné žlázy. Závažnou chorobou je také deprese, což neznamená, že máte "depku", ale potřebujete lékařskou pomoc. Příčin, proč prožíváte náročné emoce, může být spousta. Odhalit vám je ale pomůže certifikovaný odborník.

Hodně pijete nebo pracujete

Závislost na alkoholu není lichotivá, ale workoholismus pořád ano. Zatímco opíjet se pravidelně do němoty společnost odmítá, přepracované, věčně vystresované lidi s mobilem u ucha, co se chlubí tím, jak pracují 15 hodin denně, obdivuje. Ani jedno ale není zdravé chování, které může být určitou formou kompenzace vašeho nitra, které potřebuje pomoct.

Riskujete příliš

Pořád chodíte pozdě do práce, takže hrozí, že o ni přijdete. Nebo neplatíte včas hypotéku a další účty, pravidelně se probouzíte po večírku v posteli lidí, co moc neznáte. Sebedestruktivní chování má hodně podob, ale jedno je jisté: z tohoto začarovaného kruhu máte větší šanci vystoupit, bude-li vás někdo povzbuzovat a nasměruje vás. Zavolejte proto psychologovi ještě dnes.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama