reklama

Jakých jídel se vyvarovat po cvičení: Víme, co brzdí spalování tuků

Sportujete, životosprávu máte v malíku, ale kila pořád nejdou dolů? Možná děláte chybu v tom, co jíte po cvičení. Mezi největší zabijáky patří kofein nebo prostý fakt, že nejíte nic.

Foto: iStock

Jídlo je po sportovním výkonu nesmírně důležité a jeho skladba by se neměla podcenit. Bude to totiž determinovat to, jak rychle se vaše svaly zase dají do kupy, a třeba taky to, jestli se další den budete cítit jako pírko, nebo jako by vás přejel vlak.

Přečtěte si, čemu se po cvičení zaručeně vyhnout.

1) Koktejly s vysokým obsahem cukru

Proteinový shake je jednou z nejlepších věcí, kterou si můžete dopřát po intenzivním cvičení. Ne všechny jsou ale pro tělo dobré, některé obsahují velké množství cukru nebo - ještě hůře - umělých sladidel a chemikálií. 

2) Proteinové tyčinky

Ne všechny proteinové tyčinky jsou si rovny. Některé se skládají z ořechů, sušeného ovoce a proteinového prášku a na těch určitě není nic špatného. Jiné ale mají předlouhý list ingrediencí, ze nichž polovina nejde ani vyslovit. Těm se vyhněte obloukem. Čtěte pozorně složení potravin, které si kupujete.

3) Nízkosacharidové jídlo

Bílkoviny jsou po cvičení nezbytné, ale stejně tak je to se sacharidy, které napomáhají doplnit zásoby glykogenu ve svalech. Skvělým zdrojem sacharidů je ovoce, jako třeba jahody, banány nebo borůvky, zelenina nebo celozrnné produkty. Chleba a těstoviny z bílé mouky jsou taky sacharidy, ale ne zrovna ty nejzdravější.

4) Solená jídla

Mít chuť na slaná jídla je po cvičení časté, protože při sportu ztrácíme dost vody a draslíku. Ale místo toho, abyste hned sáhli po chipsech, vyzkoušejte sklenici vody a banán, který doplní draslík.

5) Kofein

Kofeinové nápoje se hodí zvláště před cvičením, kdy nabudí a můžou i výrazně zlepšit výkon. Po cvičení si je ale nedávejte, protože zbavují organismus vody, což je to poslední, co po sportu potřebujete. Raději se spolehněte na vodu.

Mimo to kofein zvyšuje hladinu hormonu kortizol aneb stresového hormonu. Ten se zvyšuje taky náročným cvičením. Přemíra kortizolu v organismu může za záněty, hormonální nerovnováhu a problémy s imunitním systémem.

6) Nejíst nic

Pokud si myslíte, že vynechání jídla po sportu pomůže se spalováním, tak se mýlíte, minimálně z dlouhodobého hlediska. Jídlo po sportovním výkonu je nezbytné proto, aby se svaly co nejrychleji zregenerovaly a aby se svalová hmota vytvořila. Čím více svalů, tím lepší spalování.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama