reklama

Zázrak jménem tea tree olej: Pomáhá proti bakteriím, akné i při zánětech

Tea tree olej můžeme klidně označit za malý zázrak. Je totiž pomocníkem na všechno a v žádné lékárničce by neměl chybět. Použít ho můžete na tělo, záněty dutiny ústní, na vlasy, a hodí se dokonce i pro domácí mazlíčky.

Foto: iStock

Tea tree olej je jedním z nejpoužívanějších esenciálních olejů vůbec, a to pro širokou škálu účinků a druhů použití. Složky v oleji fungují proti bakteriím a plísním a mohou taky zmírnit alergickou reakci pokožky, tea tree olej je tak vhodný i pro velmi citlivou pleť.

Olej se získává z čajovníku australského, který se v Austrálii dnes pěstuje na rozlehlých plantážích, a je známý pro své antiseptické a antibakteriální účinky. Používá se jak v medicíně, tak kosmetice. Dříve byly listy čajovníku australského používány jako dezinfekce na otevřené rány a infekce. Velmi oblíbený byl také k inhalaci.

Jeho výhoda je, že je naprosto přírodní. Žádné přídavné látky, chemikálie, parabeny, sulfáty. Můžete ho využít různě - jako první pomoc, v kosmetice - a nebude vás stát moc.

Na co všechno jej můžete použít?

Tea tree olej skvěle funguje jako dezinfekce při nejrůznějších poraněních, úspěšně hojí různé rány a popáleniny. Můžete ho použít i jako přírodní repelent, jelikož svým zápachem hmyz odpuzuje, a navíc i zklidňuje místo bodnutí, když vás náhodou hmyz najde.

Krom toho se používá i v péči o pleť, díky svým vlastnostem se hodí na pokožku i velmi citlivou nebo tu dětskou. Ulevuje od ekzému, dokáže pomoct s plísněmi a nepříjemným akné.

Vnitřně by se používat neměl, ale v případě kloktání naředěného roztoku může pomoct s infekcemi v ústech, afty nebo léčit zánět dásní. Používá se taky na léčbu oparu. Pomáhá i při rýmě, kdy se potírá okolí nosu nebo inhaluje roztok vody s pár kapkami tea tree oleje.

Nejen to, použít ho můžete i na vlasy, léčí totiž lupy a mastnou pokožku hlavy a používá se taky jako šampon na vši.

Tea tree olej se hodí i pro domácnost, odstraňuje plíseň a dezinfikuje, přidat ho můžete i do pračky k dezinfekci prádla.

Pomůže i u domácích zvířat

Tea tree olej se hodí i u domácích zvířat - léčí poranění kůže například u psů a koní. U koček buďte s jeho použitím opatrní, neměl by se totiž používat vnitřně a kočky mají tendenci se olizovat. Jeho silné aroma odpuzuje blechy.

Pozor na neředěnou formu

Někteří lidé mohou být na čistý tea tree olej citliví. Dejte si proto pozor na jeho neředěnou formu. U zředěné formy se většinou používá pětiprocentní koncentrace, při té si roztok stále zachovává své dezinfekční vlastnosti. Lokálně ho v neředěné formě lze použít taky, například při léčbě oparu, akné nebo odřenin, ale nejdříve ho vyzkoušejte například na vnitřní straně zápěstí, zda se neobjeví alergická reakce.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama