reklama

Syndrom zvýšené propustnosti střev je stále častější. O co jde a jak ho poznat?

Trápí vás nadýmání, bolest kloubů, únava? Zbystřete, může jít o syndrom zvýšené propustnosti střev.

Foto: iStock

Syndrom zvýšené propustnosti střev nabývá na síle a už dávno netrápí pouze ojedinělé případy. Naopak, s tímto onemocněním se potýká milion lidí, a to bez toho, že by znali příčinu.

Střeva jsou velmi důležitým orgánem našeho těla. Jsou polopropustná a dochází zde ke trávení potravy. Když pracují v pořádku, jsou prospěšné vitaminy a minerály, které přijmeme ze stravy, transportovány do krevního oběhu. Naopak toxiny a nestrávené jídlo do tohoto procesu zařazeny nejsou.

Jak ale název vypovídá, syndrom zvýšené propustnosti střev znamená, že střeva propouští i látky, které by neměla. Pokud tímto syndromem trpíte, znamená to, že se mezi jednotlivými buňkami střevní sliznice vytvořily velké prostory - větší než u zdravého jedince. Pronikat do krevního oběhu tak mohou toxiny, bakterie a nestrávené části potravin. Pro naše tělo to samozřejmě není přirozené a brání se, což vyčerpává náš imunitní systém.

Jak poznáte, že syndromem trpíte?

Poznat syndrom propustnosti střev není vůbec jednoduché. Může způsobovat příznaky, jako je nadýmání a bolest kloubů, potravinové alergie, únavu a různé potíže s pokožkou (nejčastěji akné a ekzém). Navíc pokud necháte tyto problémy být, mohou se projevit i další, závažnější obtíže, jako je zánětlivé onemocnění střev, artritida, deprese, lupénka a další.

Příčina tohoto syndromu taktéž není zcela známá, svou roli v tom ale bude hrát kombinace faktorů, jako je špatná strava (přemíra cukrů a nekvalitních mléčných výrobků), intolerance k určité potravině, stres a nerovnováha střevní mikroflóry.

Zatím bohužel neexistuje jeden specifický test, který by dokázal určit, zda syndromem trpíte, či nikoliv. Dobrým vodítkem je ale test potravinové intolerance, který vám pomůže vyřadit potraviny, které vám nedělají dobře, a sestavit tak ideální jídelníček na míru.

Co s tím?

Obecná rada je ta, že pokud cítíte, že máte některé z potíží popsaných výše, vyhněte se obilninám, hlavně pak těm, které obsahují lepek, kravskému mléku, cukru, který podporuje růst kvasinek a bakterií, a stresu. Dlouhotrvající stres postupně oslabuje náš imunitní systém a tím i naši schopnost bránit se proti škodlivým látkám.

Naopak zařaďte potraviny, které obnoví dobré bakterie ve střevech, jako jsou kvalitní probiotické mléčné výrobky, fermentovaná zelenina a vývar z kostí, který obsahuje kolagen, pomáhající v léčbě střevní stěny.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama