reklama

Jíte a nemůžete přestat? Může za to sůl, tvrdí vědci

Možná je na vině jedna obyčejná ingredience - sůl.

Foto: iStock

Všichni jsme už slyšeli to, že konzumace slaných jídel vzbuzuje žízeň. Ukázalo se ale, že to není tak úplně pravda. Dokonce je to úplně jinak. Konzumace soli prý nezpůsobuje žízeň, ale hlad. Jak to tedy je?

Zajímavé je, že studie na téma vztahu mezi konzumací slaných jídel a pitným režimem nebyla nikdy provedena. I přesto se ale vždy předpokládalo, že konzumace soli vede k většímu příjmu tekutin. Je to proto, že konzumace slaných jídel vede k produkci více moči.

Žízeň menší, chutě větší

Vědci se ale rozhodli tento nepodložený fenomén konečně prozkoumat a využili k tomu simulované mise na Mars. Skupina vědců pak přišla se závěrem, že pravdou je naprostý opak. Kosmonauti, kteří jedli více soli, zadržovali více vody, ale naopak neměli takovou žízeň. Zajímavé taky je, že potřebovali dodat více energie v podobě jídla. Jejich závěry vyšly v nejnovějším vydání časopisu The Journal of Clinical Investigation.

Mars a sůl?

A co má sůl společného s Marsem? Nic moc, až na to, že na tak dlouhé cestě se každá kapka vody (a tedy i soli) počítá a může být rozhodující. Spojení mezi konzumací soli a pitným režimem může relativně hodně ovlivnit veškeré výpočty. Přece jen nechcete, aby váš kosmonaut umřel jen proto, že si občas trochu více osolil jídlo. Dalším důvodem, proč tento výzkum proběhl za těchto podmínek, je ten, že u kosmonautů se měří naprosto všechno - od příjmu potravy, tekutin až po vylučování. Proto provedení testu nebylo tak složité.

Jak výzkum probíhal?

Výzkum byl prováděn ve dvou skupinách, jedna skupina test podstoupila na 105 dní a druhá na 205 dní. Obě skupiny měly naprosto totožná jídla s tím rozdílem, že během několika týdnů se v jídlech vystřídaly tři různé hladiny soli. Výzkum prokázal, že konzumace více soli souvisí s obsahem více soli i v moči, to není žádné překvapení. Taky čím více soli, tím více moči. Ale více moči nesouviselo s tím, že by kosmonauti pili více vody, jak se předpokládalo. Naopak čím více soli, tím méně kosmonauti pili. Překvapením taky bylo, že si kosmonauti, kteří dostávali více soli, stěžovali na hlad.

Tajemná močovina

Velkou roli v celém procesu hraje močovina, která byla pokládána pouze za odpadní látku organismu, jak se ale ukazuje, není to úplně tak, jak jsme si mysleli. Vědci se tím určitě budou dále zabývat. 

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama