reklama

Pozor na stres z cestování: Může způsobit bolesti, průjmy i únavu

Cestování není jen radost, pro mnoho z nás taky představuje velkou dávku počátečního stresu. Mějte se na pozoru, může vám to přinést dlouhodobé zdravotní problémy.

Foto: iStock

Dovolená nám nepřináší jen relax, ale i starosti. Nejvíce se přitom stresujeme už při jejím plánování, balením a cestovními přípravami. Stres je přitom základem takzvané cestovní horečky, psychosomatické reakce, která se může rozvinout v závažné zdravotní problémy.

Sevřený žaludek, křeče a bolesti v břiše, průjem - to jsou nejčastější příznaky takzvané cestovní horečky. Jedná se o klasické psychosomatické onemocnění a příznaky většinou zmizí brzy po příjezdu na místo. Pro mnohé může být cestovní horečka a obecně strach z cestování důvodem, proč raději zůstat doma, jiní sáhnou po prášcích či sklence na uvolnění.

Pozor na frekvenci

Pokud ale své střevní problémy omlouváte cestovní horečkou či jinými stresovými situacemi příliš často, mějte se na pozoru. Může to ve skutečnosti být jiný problém. Mluvíme o syndromu dráždivého tračníku (IBS). Stejně jako u cestovní horečky se jedná o funkční onemocnění, často spojené s trvalým nebo opakovaným stresem. Zkušenost s ním má 15 procent z nás.

"Cestovní horečka je vcelku přirozený důsledek stresu, který je s přípravami na dovolenou a často i s jejím zahájením, spojen. Prostřednictvím nervové regulace trávicí trubice se stres projevuje nejčastěji právě v našem břiše. Typicky však odezní v okamžiku, kdy dovolená skutečně začne nebo krátce poté. Naproti tomu syndrom dráždivého tračníku je chronický, často každodenní problém a někdy zásadním způsobem zhoršuje kvalitu života," vysvětluje gastroenterolog Martin Bortlík z 1. lékařské fakulty UK.

Jak rozeznat "pouhou" cestovní horečku od syndromu dráždivého tračníku

Pravdou je, že syndrom dráždivého tračníku se může při častém cestování spojeným se stresem z cestovní horečky vyvinout. Pokud máte už nyní podezření, že se vás může týkat, vyplňte si samodiagnostický test na www.cojeIBS.cz.

Cestovní horečka se zpravidla projevuje bolestmi břicha, zvracením, průjmem, nespavostí a únavou. Přijít může skutečně i teplota - odtud název. Příznaky jsou velmi podobné jako u syndromu dráždivého tračníku typu D, u kterého se ale nevyskytuje teplota. Další typy dráždivého tračníku jsou spojené se zácpou (IBS-S) a nadýmáním (IBS-M).

V obou případech se jedná o psychosomatické onemocnění. Záchvaty dráždivého tračníku mohou začít například při cestovním stresu, ale záhy se začnou objevovat i bez zjevné příčiny a mohou být tak silné, že znemožní opuštění domova.

Jaké je řešení

Panák ani prášek na uklidnění nezabere. Zatímco při cestovní horečce může pomoci jednorázové uklidnění nervů, u syndromu dráždivého tračníku je nutná dlouhodobá léčba spočívající mimo jiné v úpravě jídelníčku, zařazení speciálních probiotik a snaze omezit stres. Úprava jídelníčku se přitom liší dle příznaků (při průjmu jsou vhodné též kvasinky Saccharomyces Boulardii, při zácpě vláknina a při nadýmání trávicí enzymy).

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama