reklama
 

Stravovat se zdravě je jednoduché: 6 věcí, kterými si to sami ztěžujete

Jak žít zdravě a nezbláznit se z toho.

Foto: iStock

Jíst zdravě a cítit se dobře opravdu není těžké. Mnohdy si to spíše ztěžujeme my sami. Poznáváte se v některých bodech?

1) Buď všechno nebo nic

Většinou když začneme se zdravou stravou a pak jeden večer ujedeme na pizze, máme pocit, že jsme to celé zkazili a že musíme začít od znovu. Nebo ještě hůř, jeden úlet pak kvůli pocitům viny přejde do celého týdne žravosti, kdy máme pocit, že jsme to zkazili jednou a tak na tom přece vůbec nesejde. Musíte se ale dívat na celek. To, že si jednou za čas dáte brambůrky nebo kolu vás ani vaši linii rozhodně nezabije.

2) Nepoužíváte mražené a konzervované produkty

Vařit z čerstvých potravin je samozřejmě skvělé, ale občas se stane, že na vaření nemáme čas ani náladu a v takovém případě se mražená zelenina a konzervované fazole můžou určitě hodit. Rozhodně to bude nutričnější varianta, než cokoliv, co byste koupili už hotové v supermarketu nebo třeba mražená pizza. Proto se nezdráhejte a naplňte svůj mrazák mraženým hráškem, brokolicí, mrkví a z konzerv zvolte fazole a cizrnu. Přihoďte quinou a o zdravou a rychlou večeři bude postaráno.

3) Bojíte se, že budete za tu "divnou"

Objednávat si v restauraci s bandou přátel, kteří o zdravém životním stylu nemají ani ponětí, je novodobá noční můra. Zkuste o tom ale uvažovat takhle: Vy se snažíte jíst nezpracovávané kvalitní potraviny, děláte to pro sebe, abyste se cítili dobře a byli zdraví. To zní dost normálně. Vlastně opačný přístup - cpát se fast foodem, zapíjet to kolou a na snídani mít každý den jen rohlík se salámem, který maso viděl jen z rychlíku, je dost divné. Nepřipouštějte si hloupé řeči k tělu.

4) Když už konečně vaříte, nevaříte do zásoby

Do vaření se nám občas nechce. Když už se k tomu odhodláte - vaříte podle receptu, krájíte všechny ingredience - tak proč to rovnou neudělat z větší dávky? Z pondělní večeře se může stát úterní oběd a nebo můžete jídlo zamrazit a vytáhnout ho v případě nouze.

5) Zapomínáte, jak se po jídle cítíte

Nejtěžší věc na tom jíst zdravě je chtít jíst zdravé věci. Vysvětlím: Každý si dokáže představit, že bychom moc chtěli jíst brambůrky a sušenky, ale chceme opravdu jíst tu brokolici? Někdy ano, dost často ale ne. A právě v takové chvíli si musíte uvědomit kontext. A to přesněji to, jak se po jídle cítíte. Jídlo jako rychlé cukry a přepálené tuky nás sice chvilkově uspokojí, ale poté se cítíme nadmutě a unaveně, kdežto se zdravou stravou přichází příval energie a dobré nálady. Proto se příště sami sebe zeptejte, jestli se po těch těstovinách se sýrem budete cítit opravdu tak, jak byste chtěli.

6) Myslíte si, že jste na všechno sami

Bylo by krásné dělat si každý den čerstvé mandlové mléko, smoothie a zelené šťávy. Zdravý životní styl ale znamená jen trochu upravit vaši životosprávu, ne obrátit život naruby. Proto využijte nabídek supermarketů - mandlové mléko si můžete koupit (hledejte takové, které nemá přidané cukry) a šťávy a smoothie si nechte vyrobit. Cuketové špagety už jsou taky běžně k dostání, stejně jako už nakrájené směsi na stir fry. Zbytečně si to neztěžujte.

reklama

Komerční tip

reklama