reklama
 

Strava podle ajurvédy: Dodá vám energii a srovná váhu

Ajurvéda, prastará indická nauka o životě, má za sebou dlouhou a pestrou minulost. Strava podle ajurvédy nám může pomoct k získání rovnováhy, více energie, klidu a ustálení váhy. Jaké zásady je třeba dodržovat?

Foto: iStock

Ajurvéda je systém tradičního holistického lékařství, který vznikl v Indii. Je charakteristická svým individuálním přístupem k jedinci - to, co je vhodné pro jednoho, nemusí vůbec svědčit druhému. Dodržování ajurvédských zásad může mít velmi dobrý vliv na vaši koncentraci, množství energie, váhu i celkové štěstí.

Způsob stravování se v ajurvédě odvíjí podle konstituce a charakteru jedince. V ajurvédě se rozlišují tři různé dóši: vata, pitta a kapha. Každý si v sobě nosí všechny tři, ale v jiném poměru. Právě tento poměr a dominantní dóša určují, co na vás bude nejvíce fungovat a co ve svém životě potřebujete.

Rozlítaná vata

Vata je hodně spojená s elementem větru, souvisí s podzimním obdobím a jejími vlastnostmi jsou rychlost, sucho a chlad. Lidé, kteří v sobě mají hodně vata energie, můžou často trpět úzkostmi a strachovat se o budoucnost.

Lidé typu vata si užívají náročné jógové lekce a pohyb, ale co doopravdy potřebují, je něco, co je vrátí zpátky na zem a co je uvolní. Ideální je třeba teplá koupel. Potřebují v životě balanc, to jim pomůže se spánkem, úzkostmi, zlepší koncentraci a obecně je zklidní. 

Žijeme většinou uspěchaný městský život, což znamená, že většina z nás má vaty energie až moc. Hlavně z věčného spěchání, zírání do monitoru, přílišného cvičení nebo stresu. Zařaďte do jídelníčku více teplých jídel a tuky.

Ohnivá pitta

Pitta se překládá jako ohnivá dóša, jejími vlastnostmi jsou oheň, tekutost, ostrost a kyselost. Lidé, kteří v sobě mají hodně pitta energie, dokážou být výbušní, jsou rození vůdci, soutěživí a produktivní.

Pitta typy jsou ve sportu velmi soutěživé a dobré, ale příliš těchto aktivit v nich může vyvolávat naštvání a vztek. Potřebují zchladit, aby se mohli soustředit na to, co je opravdu důležité, udržet si zdravou váhu a být šťastní. Pokud máte příliš pitta energie, nejsou pro vás dobrá pálivá horká jídla a červené víno. Místo toho jezte chladivé potraviny, jako je kořenová zelenina nebo jogurt.

Zemitá kapha

Kapha je zemitá dóša. Na rozdíl od pitty se lidé s energií kapha drží při zemi. Vlastnostmi kaphy je chlad a vlhkost. Lidé s kapha energií mají často kvalitní vlasy a nehty. Vyvést je něčím z míry jde jen těžko, jsou to rození kliďasové.

Klidná kapha má ale taky sklony k tomu, být líná, bez energie a šťávy. Potřebují do svého života dodat trochu suché, aktivní vata energie, například v podobě sportu nebo suchého hořkého jídla. To jim může pomoct zvýšit energii a srovnat váhu. 

Není to jen o tom, co jíme

Samotné potraviny jsou jen malým vhledem do ajurvédy. Záleží nejen na tom, co jíme, ale i jak to jíme. Ajurvéda doporučuje se při jídle soustředit pouze na jídlo samotné, vnímat jeho chuť, vůni a to, jak se cítíme. Jíst bychom měli v klidném příjemném prostředí a s příjemnými lidmi. Vůbec se nedoporučuje jíst ve spěchu nebo třeba za chůze. Před každým jídlem bychom si taky měli dopřát zastavení, buď v podobě pár hlubokých dechů, nebo poděkování za jídlo. Jakékoliv jídlo snědené s odporem je pro nás škodlivé.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama