reklama

Společné vaření jako utužení vztahu. Dvojice Kitchen Story prozrazuje, jak na to

Čas strávený v kuchyni se stal novým koníčkem současných párů. A manželé Kučovi jsou výborným příkladem toho, že láska prochází žaludkem o to intenzivněji, když se musíte vyhýbat určitým potravinám.

Foto: Kitchen Story

Jirka a Marika Kučovi se stali životními partnery před dvanácti lety. Ale teprve po čtyři roky oficiálně vzkvétá i jejich láska k jídlu a vaření. Nejprve v podobě blogu kitchenstory.cz a před pár týdny vydali i svou první bezlepkovou a bezlaktózovou kuchařku. Odkrývají v ní nejen své vlastní chutné recepty, ale také osobní příběhy, které mají s určitými jídly evokované. Jak se dá podle nich udržovat jiskra v manželství i před plotnou?

Před pár dny jste vydali svou kuchařku, ve které prezentujete motto, že se dá vařit s láskou, tedy přeneseně vzato s partnerem. Prozradíte, kdo z vás bývá většinou ten, kdo rozhoduje o chuti a kdo připravuje ingredience?

U nás v kuchyni to nemáme tak rozdělené, že bychom museli každý zvlášť rozhodovat o něčem. Ingredience a zdroje odkud jídlo kupujeme, na tom se s Marikou shodneme a většinou rozebíráme co se má nakoupit, abychom mohli uvařit to nebo to druhé. A s jídly je to tak, že Marika má raději vaření jídel jednodušších a hlavně rychlejších, zatímco já se spíš pouštím do těch jídel složitějších nebo delších na přípravu. Funguje to tak, že když jeden z nás vaří, vždycky využívá toho druhého, aby jídlo ochutnal, případně pomohl s dochucením. Takže když se například na večeři připravuje tříchodové menu, Marika se ujímá polévky a já zase hlavního chodu.

Co gurmánský koníček znamená pro váš vztah?

Musíme říct, že jídlo náš život dost obohatilo. Ať už je to novými zážitky, kdy ochutnáváme stále nové a zajímavé chutě, nebo lidmi, které při tom potkáme. Tady to má pro nás asi největší význam, protože jsme poznali opravdu spousty nových přátel, které máme rádi kolem sebe.

Jak probíhalo vaše chuťové "slaďování", tedy kompromisy v chutích a jejích preferencích na začátku a jak jste na tom dnes?

Oba dva máme rádi jídlo. Nemáme žádné speciální preference v tom, že bychom upřednostňovali spíše francouzskou kuchyni před českou nebo naopak. Jsme fandové do jídla, ať už je to v podstatě cokoliv, hlavně to musí být dobré. Díky tomu jsme ani jeden z nás nemuseli dělat nějaké kompromisy v tom, co vařit, o čem psát nebo kam si zajít na večeři. Vše kolem nás plyne a my si to opravdu užíváme.

Svá jídla připravujete bez lepku a laktózy. Dokážete si společně i vyrazit na večeři někam ven? A co si v restauraci nejraději dáváte a proč? 

Tím, že mám Crohnovu chorobu, je pro mě laktóza dosti problematická. Lepku se snažíme vyhýbat ale ne ze zdravotních důvodů, spíš jen že se ho snažíme omezit, tudíž to ne vždy je to na 100%. Ven do restaurací samozřejmě chodíme moc rádi a vždy si to užíváme. Někdy pro mě bývá problematické vybrat si něco co je vyloženě bez laktózy, ale naštěstí ve spoustě podniků jsou na to připravení a při prosbě k servisu mi vždy laktózu v jídle vynechají. Rádi si také jídlo necháváme doporučit, jinak si každý vybíráme něco jiného, abychom toho ochutnali co nejvíce.

Vysledovali jste své záliby ve vaření, kdo má jakou roli či jaký cit pro věc v kuchyni?

Marika má oko pro detail a estetikou opravdu žije, takže já se raději motám v kuchyni a Marika pak jídlo servíruje, připravuje stůl a všechno krásné kolem. 

Přestože se trend vaření mění a už v kuchyních najdeme i muže, pořád je to doména žen. Jak by se podle vás dal vtáhnout partner do příprav v kuchyni? 

Hlavní je, aby si to v kuchyni oba dva užili a chtěli jeden druhému pomáhat. Pokud se to láme přes koleno, nikdy z toho nic není. Ať se pokusí dát mu volnost, ať popustí uzdu fantazii a zkusí jeden z chodů připravit sám. Vždy jde o malé krůčky.

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama