reklama

S cholesterolem jsou na tom Češi bídně, říká studie

Cholesterol mimo normu má více než polovina Čechů.

Foto: iStock

Cholesterol je věčný strašák. A bohužel se potvrdilo, že ne zbytečný. Na přelomu května a června si totiž mohli zájemci díky preventivnímu programu Zdraví národa změřit hladinu tuků v krvi a výsledky potvrdily, že s cholesterolem jsou na tom Češi dost špatně.

Možnosti bezplatného vyšetření využilo během dvou týdnů přes 2 000 lidí. Více než dvě třetiny z nich byly ženy, a to nejčastěji ve věku od 40 do 50 let a nad 60 let. Ohlas byl ale i u mladších zájemců - jak mezi ženami, tak mezi muži.

V laboratořích synlab czech se z odebraného vzorku krve zjišťovaly čtyři parametry - celkový cholesterol, HDL a LDL cholesterol a triacylglyceroly. Právě vyšší hodnoty LDL cholesterolu, triacylglycerolů a celkového cholesterolu v krvi jsou jedním z hlavních ukazatelů možných zdravotních problémů s kardiovaskulárním systémem.

Čím vyšší věk, tím horší výsledky

U obou pohlaví se výsledky vyšetření zhoršovaly spolu s narůstajícím věkem. Celkový cholesterol byl zvýšení u 56 procent vyšetřených žen a 48 procent mužů. "Vysoká hladina celkového cholesterolu v krvi je rizikovým faktorem rozvoje aterosklerózy, tedy procesu ukládání tukových látek ve stěnách tepen a ztlušťování jejich stěn, a jejích následných komplikací z nedostatečného prokrvení orgánů. Jedná se především o onemocnění srdce, mozku a dolních končetin," vysvětluje doktor Ladislav Krajči, internista ze společnosti synlab czech.

Máme nadbytek "zlého" cholesterolu

Ještě hůře dopadly výsledky u LDL cholesterolu, jehož zvýšenou hodnotu mělo shodně 65 procent vyšetřených mužů i žen. Problémy s HDL cholesterolem pak mělo téměř 16 procent pacientů a necelých 14 procent pacientek. Zatímco nadbytky "zlého" LDL cholesterolu se usazují na stěnách tepen a zvyšují riziko srážení krve, "hodný" HDL cholesterol pomáhá nadbytky tuků vracet do jater a tím snižuje riziko jejich usazování. Posledním sledovaným parametrem byly triacylglyceroly, u kterých referenční mez překročila jedna třetina vyšetřených mužů a necelá pětina žen a které se také významně spolupodílejí na rozvoji aterosklerózy.

"Překvapením pro nás bylo velké množství mladých pacientů, kteří měli výsledky mimo normu, někdy dokonce výrazně mimo normu, a to mnohdy i u několika sledovaných parametrů najednou," doplňuje doktor Krajči.

Pomůže úprava životního stylu

Pokud výsledky vyšetření nepřekročily mezní hodnoty významně, lze je upravit změnou životosprávy. Odborníci doporučují vyhýbat se tučným a sladkým jídlům a naopak do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina), ryby a libové maso. Také bychom neměli zapomínat na pravidelný pohyb.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama