reklama

Erotická a tantrická masáž se zásadně liší, říká Michaela Lynnette Torstenová

S tantrou je stále spojena celá řada otázek a zejména předsudků. Mnozí ji neprávem odsuzují, aniž by sami zjistili, oč jde. Možná je popuzuje téma samotné, za kterým spousta z nás hledá, co v něm vůbec není. Kvůli tomu nám pak uniká její křehká a především ryze přirozená a prapůvodní lidská podstata.

Foto: Tantra masáže Praha s.r.o.

Je škoda, jak moc je dnešní doba zaplněna předsudky. Člověk obecně často disponuje nemilou vlastností odsoudit to, co vlastně vůbec nezná. Snad proto, že kdesi cosi zaslechl, možná z důvodu jisté tematické delikátnosti. A to je ohromná škoda, protože se kvůli tomu ochuzuje o spoustu příjemných a především přirozených věcí. Tantra je jednou z nich.

Protože jsem osoba zvídavá a ráda bořím předsudky, pozvala jsem na rozhovor Bc. Michaelu Lynnette Torstenovou, majitelku a zakladatelku centra tantrických masáží Tantra masáže Praha, abych jí položila několik otázek.

Tantrické masáže jsou poslední dobou téma. Tantra si jistě pozornost zaslouží, ale ne každý dokáže přesně říct, co to vlastně je…

Tantra jako učení a filozofie vznikla před 5. stoletím n. l., přesto však dnes není ničím vzdáleným. Připomíná význam umění žít v přítomném okamžiku, naslouchat svému tělu a vede nás k objevení sebe sama. A to bez ohledu na to, co si o tom myslí naši rodiče, společnost nebo partner.

Učí nás přijmout vlastní nahotu i s nedokonalostmi těla, léčí stud, učí komunikovat o tom, co ve vztahu potřebujeme, a otevírá cestu k hlubokým extatickým prožitkům. 

Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Psychoterapeutka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka masáží, jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka a autorka terapeutické tantrické masáže techniky "Inner wave".

Specializuje se zejména na vzdělávání a předávání zkušeností v oblasti tantry a tantrických masáží a terapeutickou práci.

Kromě individuální terapie a poradenství poskytuje krizovou intervenci a tantrický koučink v oblasti individuální a párové sexuality, vyučuje tantrické masáže a poskytuje odbornou supervizi a poradenství v rámci této profese. 

Jak jste se k tantře dostala vy? 

Moje cesta k tantře začala už v osmnácti letech, kdy jsem na chodbě školy objevila letáček na víkendový kurz tantry. Něco mě tam podvědomě táhlo, a tak jsem se, hodně narychlo, kurzu zúčastnila.Ten příběh má ještě spoustu zajímavých souvislostí, to by ale bylo na dlouho.

Skutečnost je taková, že mne kurz nadchl a odstartoval mou dlouhou a barvitou cestu k tantře. 

Kudy zmiňovaná cesta vedla?

Začala jsem hledat osvědčené učitele tantry a taoismu, snažila se co nejvíce dozvědět. S tantrou se pojily i další praxe, jako např. tanec pěti rytmů či masérské kurzy a umění doteku. Odjela jsem i na několik měsíců studovat masáže do Indie a Thajska, kde jsem se naučila mnoho o tom, jak funguje lidské tělo a jak s ním pracovat.

Přirozenou cestou jsem se dostala i k tantrickým masážím. Postupně jsem ale stále intenzivněji nabývala přesvědčení, že tantrická masáž může být ještě mnohem víc než jen intuitivní doteky s hezkým záměrem.

  Když se dnes řekne tantrická masáž, pro mnoho lidí je to synonymum slova tantra. Tak to ale není. Tantrická masáž je jeden z mnoha rituálů tantry. Tantra jako filosofie je ale daleko širší.

Využila jsem všechny své zkušenosti z Čech i Asie a začala pracovat na vlastní technice tantrické masáže. Čerpala jsem i z bioenergetiky, bodyterapie, tantry, šamanismu i thajské léčebné masáže. Po měsících experimentování byla má technika na světě a já si otevřela vlastní masérskou praxi. 

Díky skvělé zpětné vazbě jsem si po dvou letech otevřela tantrické centrum, rozšířila a ucelila svou techniku a začala tantra masáže vyučovat. Nyní se k nám techniku "Inner wave" jezdí učit lidé z celého světa.

V současné době tedy provozujete centrum a školu tantrických masáží v centru Prahy. Co všechno nabízíte?

Nabízíme tantrické masáže pro muže, ženy i páry, a to nejen na rovině zážitku, ale i rovině léčení a osobního či partnerského rozvoje. Masáže doplňujeme dalšími tantrickými rituály, které masáž obohacují a prohlubují.

Tantru a tantrické masáže u nás také vyučujeme. Nabízíme kurzy pro jednotlivce či páry, kteří se chtějí umět uvolnit vzájemnou masáží, prohloubit svůj zážitek za pomoci dechových a meditačních technik či se chtějí naučit tantricky milovat. V rámci školy tantrického sexu učíme lidi komunikovat o vzájemných potřebách a fantaziích, ale i to, co muži a ženy vlastně v oblasti sexuality potřebují. 

Učíme však i profesionální tantrické terapeuty, kteří kromě porozumění tantrické filozofii a dokonalého zvládnutí masérských technik musí umět pracovat i se záměrem a hranicemi tantrické masáže, aby dokázali klienty tantrickými zážitky provázet. Tyto kurzy jsou delší a jdou více do hloubky.

Dá se říct, o jaké služby je největší zájem a jaký je váš "průměrný" klient? Chodí více muži, ženy, případně páry?

Přijít na tantrickou masáž je jednodušší pro muže, protože jsou obvykle otevřenější než ženy. Muži často následně přivedou i partnerku, protože sdílet tantru společně a žít ji nejen u nás ve studiu, ale i doma, je snem každého, kdo se tantře věnuje. Dovolit si prožívat vzrušení v přítomnosti partnera během společné tantrické masáže je sbližujícím zážitkem, který otevírá komunikaci v páru a probouzí důvěru a vzájemnost. Na masáže ale stále častěji chodí také ženy, které v nich - krom hlubokého zážitku - hledají často i léčení minulých traumatických zkušeností.

Spousta lidí vnímá tantrickou masáž jen jako "převlečenou" erotickou masáž, ve které jde primárně o vyvrcholení. Oč jde u tantrické masáže opravdu a jak probíhá?

Toto vnímání tantry se bohužel zakládá na ziskuchtivosti mnoha majitelů "tantrických center", kteří ale tantře vůbec nerozumějí. Tantrická masáž se přibližně před deseti lety stala velmi populární, což s sebou přineslo i to, že se polovina erotických masérek přes noc přejmenovala na "tantrické".

Mezi erotickou a tantrickou masáží je ale obrovský rozdíl! Erotická masáž je často neosobní hlazení hezkou dívkou v sexy prádle, zaměřené pouze na výsledek v podobě vyvrcholení.

Tantrická masáž je naopak založena na prožitku hluboké lidské blízkosti, respektu a vzájemného napojení. O orgasmus v ní nejde. Dávající je při ní průvodcem, který nejprve učí klienta (klientku) tantrické dechové techniky k prohloubení zážitku a poté jej provází celým rituálem, kdy se za pomoci masérských a dechových technik postupně uvolňuje celé tělo i mysl.

K masáži používáme bodyterapeutické techniky pro uvolnění napětí, horké ručníčky pro hlubokou relaxaci, peříčka, kožešinky či hedvábné šátky pro procítění něhy a jemnosti a následně také teplý olej obohacený o orientální vonné oleje. Dojde-li k probuzení důvěry, pak se při masáži postupně začíná objevovat také sexuální energie, která je nejsilnější energií v těle.

V tantře se snažíme prožitkově spojit pánev se srdcem a vědomím s cílem pomoci klientovi procítit plné odevzdání. Tantrická masáž nemá cíl. Nabízí bezpečný prostor ke zkoumání tělesných prožitků a přijetí láskyplných doteků, které nám často zoufale chybí.

Pokud k vám přijde pár na tantrickou masáž, měl by mít zřejmě jasno v otázce žárlení. Přeci jen jde o doteky také na intimních částech těla…

V pořádku je i to, pokud jasno nemají. Tantra je i o experimentu a objevování. Lidé při ní často přijdou na věci, které o sobě předtím nevěděli. Před každou masáží dáváme prostor k rozhovoru o tom, jak masáž probíhá a co je a není pro klienty v pořádku.

Cílem je pár spojit, nikoli rozdělit. Proto dáváme oběma partnerům možnost masáž kdykoliv zastavit a určit, že tady je pro dnešek jejich hranice intimity.

V tantře není žádné "dobře" nebo špatně". Tantrická masáž je cestou, kdy přijímající mohou jít společně po malých krůčcích k vzájemnému respektu, toleranci a otevřenosti. Ta cesta se nedá urychlit, naopak je dobré ji projít pomalu a vědomě.    

  Tantrická masáž nemá s nevěrou nic společného. Nedochází při ní k milování, k vzájemným dotekům mezi přijímajícím a dávajícím ani navázání vztahu nad rámec tantrické masáže.

A žárlivost? Ta často vzniká z obavy, že o partnera přijdeme, že bude jinde spokojenější. Vnímáme-li však vztah jako cestu vzájemného růstu, pak vše, co si v tantrické masáži prožijeme a přeneseme do vztahu, je naopak cestou jeden k druhému.

Poslední dny rozbouřil české mediální vody případ Richarda Vojíka, tantrického guru. Několik klientek ho obvinilo ze znásilnění. Co byste k tomu, jako majitelka tantrického centra, řekla?

Celý případ vnímám jako velké překročení hranice a zneužití důvěry z pozice lektora. Žádný učitel by rozhodně neměl zneužívat důvěry, se kterou se na něj klienti obrací, k uspokojení svých sexuálních potřeb. Tantra, je-li vyučována a předávána správně a eticky, je léčivou filozofií, která může lidem pomoci na mnoha rovinách. Není žádné umění přivést lidi k zážitkům. Umění je pomoci jim je integrovat a zpracovat. 

Jak řešíte Vy osobně ve svém centru, aby k něčemu takovému nedošlo? 

Jelikož se v tantře pracuje s intimními tématy, sexuální energií a důvěrou, jakékoliv překročení hranic může klienty vážně poškodit. Každý masér a masérka jsou proto v našem centru vázáni standardy kvality a etickým kodexem. Jeho porušení by vedlo k okamžitému ukončení spolupráce a dalším postihům.

Podle čeho si své zaměstnance vybíráte? Přece jen, díky intimitě tantrické masáže, musí jít o člověka vyzrálého ve smyslu sebeovládání a práce s myslí. Vždyť i masér či masérka mohou cítit vzrušení.

S výběrem zaměstnanců si u nás dáváme velmi záležet. Profesionální tantrický terapeut musí být osobně zralý člověk s nadhledem, který má vztah k dávání doteku i tantře a jeho motivace je čistě terapeutická - dokáže tedy zůstat pouze v roli průvodce.

Maséři i masérky u nás procházejí více než 120 hodinami výuky, kde je učíme pracovat s tělem, prohlubujeme znalosti tantrické filozofie a etiky, zasvěcujeme je do umění tantrické masáže a vším, co s tím souvisí. Součástí výuky je i několik sebezkušenostních masáží. V našem centru funguje i průběžná supervize, kterou vede zkušený psychoterapeut a supervizor. 

Masírující pracují i se svými pocity, kam může patřit i vzrušení nebo touha. Zde se dostává ke slovu zmiňovaná etika, protože dávající nikdy nesmí překročit hranice tantrické masáže, a to ani kdyby klient chtěl. 

A ještě na závěr - jaký pocit by si měl klient s sebou po tantrické masáži odnést?

Klient by měl odejít především s pocitem, že prožil několik krásných hodin, kdy se o něj někdo staral a věnoval mu lásku a péči. Měl by být odpočatý a fyzicky i psychicky uvolněný, plný nové energie. Když se masáž povede, dotkne se i spirituální zkušenosti; klient může prožít léčení strachu nebo studu, cítit propojení v celém svém těle a často také inspiraci pro další život.

Za milý a obsáhlý rozhovor děkuji Bc. Michaele Lynnette Torstenové, MBA, majitelce centra Tantra masáže Praha, s. r. o.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama