reklama

Hubnutí neplánujte v neděli večer s plným břichem a bez přípravy na krize, říká kouč

Cítíte, že přišla chvíle, kdy už je skutečně potřeba začít něco dělat a zbavit se pár kil? Přečtěte si rozhovor s koučem a fitness trenérem Honzou Šachem z One LIFE. Nalije vám čistého vína, ale dodá i tolik potřebný optimismus a odhodlání změnit se. Honza pro vás připravil také sérii videí, podle kterých s námi můžete v následujících dvou měsících cvičit a dostat se na svoji vysněnou váhu. Už zítra se můžete těšit na první z nich.

Foto: Jan Šach

Hubnutí je věčné téma, které řeší mnozí lidé průběžně po celý život, s většími či menšími úspěchy. Proč je vlastně tak těžké shodit pár kilo a zpevnit tělo? Vždyť teoreticky je to tak jednoduché. Snížit příjem kalorií, zvýšit výdej energie. Jenže v praxi to zase taková legrace není. 

O hubnutí jsem si povídala s Honzou Šachem, koučem a trenérem z benešovského fitness One LIFE. Není to "jen" svalovec z fitness centra, který vám sestaví sérii cviků a dohlédne na vás, jak je provádíte. V první řadě se vás bude ptát na to, jak žijete, co jíte, jak odpočíváte. A bude se snažit řešit s vámi nejen úbytek váhy, ale především nastavení nového životního stylu. Takového, který vám bude blízký a budete tak mít šanci si jej udržet, protože vám v něm "bude dobře".

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě. Jenže co s tím? Jak to nastavení můžu změnit?
Ze zkušenosti vím, že pokud člověk nezačíná s dostatečně hlubokým PROČ na začátku, nemá reálnou šanci na dlouhodobě udržitelný úspěch. Málokdo přemýšlí nad souvislostmi. Třeba jak půjdou všechny ty nutriční změny aplikovat ve dnech, kdy se všechno sype a tlak života je enormní. Většina neúspěšných dietářů plánuje svoji transformaci (chcete-li hubnutí) v neděli večer s plným břichem a plnou nádrží povrchní motivace (která odejde tak rychle, jak přijdou první těžší dny) a bez žádné přípravy a plánu na krizové situace, kterým se nevyhnete.

O hubnutí a zdravém životním stylu by mohli psát lidé knihy. Teoreticky víme skoro všechno, ale v praxi nám to drhne, proč?
Důvody bych viděl hlavně dva. První je, že člověk věří věcem, které nemusejí být pravda, a dělá tak zbytečně restriktivní změny, které totálně nesedí jeho životního stylu. Dlouhodobě změnu neudrží.

Druhý (častější, ale málo z nás si ho dokáže přiznat) je, že příliš dlouho čekáme. Začneme jednat, až situace začne být natolik neúnosná, že bolest ze změny bude menší než bolest ze setrvání na stejném místě. Bolestivý, ale pravdivý příklad z reality může vypadat takhle… Přijde za vámi vaše dítě ze školy a brečí, protože se mu spolužáci smějí, že má mámu velrybu… Jakkoliv to zní hrozně (nesnažím se tu dělat srandu z lidí s nadváhou, ale tohle jsem slyšel od jedné z mých klientek), tohle teprve může být pro některou maminku dostatečné PROČ ke změně.

Dneska se o hubnutí píše každou chvíli - existují výživové poradny, kuchařky, aplikace, cvičební programy - jak poznám, co je dobré pro mě?
Jednoduše. Cokoliv sedí vašemu životnímu stylu, moc vám to neleze na nervy, přináší to VÝSLEDKY a je to DLOUHODOBĚ UDRŽITELNÉ, je pro vás to pravé. Není jedna správná a univerzální cesta.

Honza Šach

Honza Šach

Svět fitness je teď velký chaos plný nudy, zničujících tréninků, sacharidových vln, "kuřecí-na-vodě" pojídajících trenérů v tílku, posměšků na adresu lidí s nadváhou a přehlcení informacemi. Přitom míra obezity je ve světovém rekordu. Snažím se ukázat lidem, jak milovat jídlo, pohyb, sebe a hlavně život. A jak to zvládnout s nadhledem, a přitom mít skvělé výsledky. Moje práce, je věřit lidem, když už to  sami nezvládnou."

Dá se zhubnout bez cvičení?
Určitě. Ale pokud k tomu člověk nemá vážnější zdravotní důvod (ne to, že nemá na pohyb čas), nedává to z hlediska funkce našeho těla žádný smysl. Jsme zkonstruovaní na pohyb. Zajímavější otázka by tedy měla znít spíš "dá se žít bez cvičení/pohybu?"

Jaký druh pohybu je pro hubnutí nejdůležitější? Běhání, rychlá chůze, nebo posilovna?
Správné zvedání vah je z hlediska zdraví, udržitelnosti svaloviny, úbytku tuku a dobré funkce organismu nejefektivnější vědecky ověřený způsob. Každopádně platí to, že pokud to nesnášíte, nedělejte to.

Na co lidé často při cvičení zapomínají?
Na kvalitu. Na to, že objem nemusí být tak velký, jak si myslíme. Na neustálé zlepšování se a dlouhodobost.

Co dělat, když opravdu nemám na cvičení čas?
Snažit se tuhle větu zpochybnit a zjistit, jestli je to fakt pravda. Vážně nezvládnete začít s pohybem 5 minut 4x týdně? A pak hned převzít zodpovědnost. Člověk, který vás dostal do situace, ve které jste, se jmenuje VY. Takže buď něco změníte, anebo se smíříte s tím, kde jste. Ten neustálý pocit "někde mezi tím", je hrozný.

Jaké největší chyby při hubnutí děláme?
Snažíme se stát na dočasnou dobu někým, kým fakt nejsme. A pak už se nemůžeme dočkat, až se zase budeme moci vrátit ke svému starému životu.

Proč je tak těžké vydržet?
To je pro každého trochu jiná odpověď. Každý z nás má úroveň pracovní morálky nastavenou jinde. Můj osobní názor je takový, že jsme díky době, ve které žijeme, strašně "změkli". Dost si stěžujeme na svoje skvělé životy a hledáme rychlé řešení problémů - třeba redukci váhy. To ale vyžaduje dlouhodobý plán, změny životního stylu a spousty ODHODLÁNÍ, KONZISTENCE, DISCIPLÍNY, TRPĚLIVOSTI a TVRDÉ PRÁCE. Nezní to nejvíc cool, ale je to jediná cesta k udržitelným výsledkům.

Jak zabránit jo-jo efektu?
Nedělat výživové změny tak, aby byly moc drastické, a tak, aby byly absolutně neslučitelné s tím, co milujete. A začít zvedat činky. Jo a začít si celý proces vlastně docela užívat… To pomůže dost.

Jaké klientky za vámi nejčastěji chodí?
Myslím, že nejvíc ty, které jsou už unavené tím množstvím nesmyslných informací, které kolem lítají. A lidé demotivovaní počtem neúspěšných pokusů o změnu svého života.

Proč myslíte, že je vaše fitko úspěšné, co děláte jinak?
Soustředíme se na celkovou transformaci. Udržitelnost procesu zajistí to, že s klienty řešíme nejen výživu a trénink, ale vůbec přístup a vybalancování všeho v jejich nabitých životech. Jde o regeneraci (na spánek často zapomínáme) mindset, přípravy a všechno kolem. Jsme tým profesionálních koučů, kteří umí klientům poradit se změnou zvyků a dlouhodobou transformací. Hlavně jsme lidé, kteří milují život, a učíme to všechny kolem.

Co byste popřál čtenářkám, které se rozhodnou v našem speciálu zhubnout?
Najděte si správné prostředí a podporu kolem vás, vyberte výživové a tréninkové změny, které do svého života zvládnete DLOUHODOBĚ aplikovat, a neberte to celé zas tak hrozně vážně. Když se něco nepovede a užijete si dortíky, tak to udělejte rádi a pak bez výčitek pokračujte dál.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama