reklama
 

Riziko demence můžete výrazně snížit: 5 tipů, jak na to

Demence je závažné onemocnění, kterým v České republice trpí více než 143 tisíc lidí. Jak se chránit?

Foto: iStock

Demence je závažná mozková choroba, která postupně způsobuje zhoršování funkcí mozku, jako je paměť, myšlení, jazyk nebo plánování. Dá se jí bránit (a jak)? 

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, která stojí za padesáti až šedesáti procenty případů. Jde o velmi rozšířený fenomén. Celosvětový počet lidí s demencí přesahuje 44 miliónů a odhaduje se, že se tento počet v roce 2030 zvýší na téměř 76 miliónů. V České republice žije více než 143 000 lidí s demencí.

Po Alzheimerově chorobě je druhým nejrozšířenějším typem demence vaskulární demence, která je způsobená většími a častými infarkty v oblasti mozku. Neexistuje na ni žádná léčba, ale lze jí předcházet. Jak?

1) Buďte fyzicky aktivní

Alespoň 30 minut, pět dní v týdnu. Nezáleží na tom, co děláte, ať už je to chůze, jízda na kole, plavání nebo jakékoliv jiné cvičení, hlavní je se hýbat.

2) Odložte cigaretu

Tohle je opravdu velký faktor, co se demence týče. Pokud kouříte, zkuste přestat. Tím, že kouříte, máte větší riziko toho, že vás demence postihne.

3) Zaměstnávejte mozek

Mozek můžete zaměstnat čtením, luštěním křížovek, skládáním puzzle, hraním karet nebo třeba tak, že se začnete učit nový jazyk. Zaměstnáváním mozku výrazně snižujete riziko demence. Také se ukázalo, že pití kávy může zpomalit ztrátu paměti, takže si svůj jeden šálek (a více, nepřekročte ale hranici čtyř šálků) denně můžete užívat dál.

4) Zdravá životospráva

Jezte stravu bohatou na ryby, ovoce, zeleninu a komplexní sacharidy. Vyhýbejte se červenému masu a rafinovanému cukru. Vyřaďte proto ze stravy koláče, sušenky, čokolády a další cukrové pochutiny. Dbejte také na množství soli, kterou konzumujete. Nezapomeňte, že hodně soli se skrývá v průmyslově zpracovávaných potravinách, proto čtěte etikety. Sůl zvyšuje váš krevní tlak.

5) Choďte na pravidelné lékařské prohlídky

Tento bod je asi jasný, ale stojí za to si jej zopakovat. Choďte na pravidelné lékařské prohlídky, změří vám tlak, váhu a cholesterol - parametry, které mohou být s demencí spojené. Pokud je vám více než 60 let, měli byste chodit na kontrolu krevního tlaku minimálně jednou do roka.

Související

reklama

Komerční tip

reklama