reklama

Co dělat, aby vám opálení vydrželo co nejdéle: Jezte tyto potraviny

Sluneční paprsky dodávají pokožce zdravý opálený vzhled. Jak si ale bronzový odstín udržet co nejdéle? Přidejte do jídelníčku následující potraviny.

Foto: iStock

Strávili jste drahocenný čas opalováním se na slunci a o svou bronzovou pokožku nechcete jen tak přijít? Opálení si můžete udržet i pomocí toho, co jíte. 

Pokud jde o odstín pokožky, málokdo ví, že konzumace některých druhů zeleniny a ovoce má mnohem trvalejší a efektivnější efekt než opalování na slunci.

Na co se zaměřit

Pokud si chcete své opálení udržet, přidejte do jídelníčku mrkev, meruňky, batáty, kaki, dýně a melouny. Navíc je mrkev a další zelenina bohatá na karotenoidy neskutečně zdravá. "Je bohatá na vitaminy, antioxidanty, které chrání zrak a mají přirozené antibakteriální a antiseptické účinky. Stejně tak podporují imunitní systém. Ovšem to, že jsou také skvělé pro atraktivní vzhled pleti, může být pro někoho novinkou," uvádí výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse.

Karotenoidy a bronzová pokožka 

Vědci z Nottinghamské univerzity se zabývali studiemi, v nichž zkoumali, jak karotenoidy z mrkve, rajčat a dalších druhů zeleniny oranžového zbarvení ovlivňují melanin v pokožce. Výsledky prokázaly, že ti, kdo přijímali více karotenoidů z ovoce a zeleniny, měli pokožku zbarvenou více do bronzova.

Karotenoidy jsou antioxidanty, které pomáhají pohltit poškozující látky vytvářené stresem a každodenní zátěží zvláště tehdy, pokud je organismus nemocný. Jsou důležité i pro reprodukční zdraví.

Hojivé účinky betakarotenu

Mrkev také pomáhá proti spálení na slunci. Betakaroten má hojivé účinky při červeném zabarvení pokožky po slunečním spálení. A aby toho nebylo málo, tak betakaroten významně zvyšuje elasticitu pokožky, pomáhá zvýšit produkci kolagenu v pleti a zmírnit výskyt obličejových vrásek.

Jaké vitaminy a minerály mají vliv na opalování?

Mezi nejdůležitější vitaminy pro krásné opálení patří beze sporu vitaminy E, C a betakaroten, z minerálních látek pak selen a zinek.

  • Vitamin E je silný antioxidant, pomáhá omlazovat pleť. Hojně je zastoupen ve vejcích, semínkách, mandlích, ořeších a v zelenině obecně.
  • Vitamin C je nezbytný při ochraně a tvorbě tkání, chrání buňky před oxidativním stresem. Vyskytuje se v citrusech, jablkách, zelenině (například řapíkatý celer, brokolice, paprika, kysané zelí). Vzpomeňme si například na námořníky, kteří díky absenci vitaminu C dokonce přicházeli o zuby.
  • Betakaroten chrání buňky před volnými radikály, má blahodárné účinky na pokožku, chrání ji před nebezpečným UV zářením a zároveň zlepšuje a prodlužuje opálení pokožky. Betakaroten najdeme zejména v mrkvi, rajčatech, paprice a špenátu. Jen pozor, aby byla tato zelenina tepelně upravená nebo v syrovém stavu zakápnuta olivovým olejem. Tělo tak dokáže cenné látky mnohem lépe využít.
  • Selen najdeme v zelenině, jako je chřest, česnek, brokolice, hlávkový salát, hrášek.
  • Zinek hledejte především v dýňových a slunečnicových semínkách, ořeších, listové zelenině, obilných klíčcích a játrech.

Stravujte se pestře

Čím pestřejší bude naše strava, tím více důležitých látek pro své tělo získáme. Na druhou stranu je pravda, a mnohé výzkumy to potvrzují, že dnešní strava obsahuje mnohem méně vitaminů, minerální látek a stopových prvků. Zejména pak ovoce a zelenina konzumovaná v zimních a brzkých jarních měsících. Pokud tedy chcete udělat pro své tělo maximum, můžete užívat doplňky stravy, které vám pomohou doplnit potřebné množství těchto mikroživin.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama