reklama

Proč se tak moc potíte?

Každý to s potem máme jinak. Někteří v posilovně nevypotí ani kapku, jiní už mají po prvních pár minutách propocené triko. Čím to je?

Foto: iStock

Jdete na lekci, cvičíte tu samou sestavu jako člověk vedle vás, tím samým tempem, v těch samých podmínkách (teplota, vlhkost), ale zatímco vy jste zpocení až na zádech, člověk vedle vypadá, že nevypotil ani kapku.

S potem to stejně jako se vším není úplně jednoduché a každý to máme trochu jinak. Roli v tom, proč se potíme, hraje mnoho faktorů.

Co je vlastně pocení?

Pocení je jedním z nejdůležitějších mechanismů našeho těla. Všechny živé bytosti produkují teplo, to je dané, pokud by ale teplota vystoupala přes určitou mez, mohlo by to výrazně poškodit naše tkáně a v tom nejhorším případě může být vysoká teplota i smrtelná. Naše tělo je ale chytré a právě proto přichází na řadu pocení - ochlazovací mechanismus našeho těla.

Pocení: Důležité faktory

Velkou roli v tom, jak moc se potíme, hraje genetika. To vás asi moc nepotěší. Krom genetiky záleží taky na vašem pohlaví, fyzické zdatnosti, zdravotním stavu, váze, oblečení na cvičení, na intenzitě cvičení a tak podobně. Nesmíme taky zapomenout na okolní podmínky, jako je teplota vzduchu a vlhkost.

Co se týče váhy, tak je třeba zmínit, že lidé, kteří jsou větší, se budou potit víc. Je to proto, že kvůli své větší váze musí vyloučit více energie a jejich tělo musí pracovat o to víc, aby se ochladilo.

Fyzická zdatnost

Zastavme se na chvilku u fyzické zdatnosti, s tou je to totiž zajímavé. Pokud totiž často cvičíte, dost možná to bude právě váš případ. Čím víc jste fyzicky zdatní, tím více se potíte. Zní to možná absurdně, ale je to tak. Důvod je ten, že tím, že cvičíte už nějaký ten pátek, si vaše tělo na zpracovávání tepla zvyklo a je tak efektivnější v ochlazování. Aneb potíte se více. Horší už je, že jste tak více náchylnější k dehydrataci. Proto nezapomínejte na pravidelný pitný režim.

Pozor, může jít i o zdraví

Někdy může být pocení důsledkem zdravotních obtíží. Zvýšený pot je častý u cukrovky a problémů se štítnou žlázou. Navíc vás asi nepotěší, že příjem kofeinu a alkoholu pocení taky podporuje. Na své si nepřijdou ani kuřáci, nikotin totiž ovlivňuje hormony, kůži a mozek a tedy i pocení.

Pokud se nadměrně potíte bez jakékoliv fyzické aktivity a nesužuje vás výrazné horko, může se jednat o hyperhidrózu. Určitě neváhejte a zajděte si k lékaři. Zvýšené pocení může postihovat buď celé tělo, nebo být lokální - nejčastěji se jedná o ruce, třísla, chodidla a podpaží. Toto onemocnění je často dědičné, ale nemusí být, jeho příčina není zatím moc objasněna. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama