reklama

Co pro vás znamenají peníze? Ujasněte si svůj vztah k nim, ať jste skutečně šťastní

Vinit za vše špatně nastavenou platovou politiku, nehorázné ceny bytů nebo nedostatek kvalitních pracovních příležitostí, je pouze jen jedna strana mince. Osobní odpovědnost za to, jak umíme zacházet s financemi, je na každém z nás.

Foto: iStock

Pouze pokud si vyjasníme náš vztah k penězům, můžeme pochopit, co  chceme sami od sebe. Řada z nás se domnívá, že finanční prostředky nám přinesou klid, spokojenost, zbaví nás nudy a přinesou životní radost.

Když pak přizpůsobíme svůj život tomu, abychom vydělali více, ocitáme se v pasti. Řeč teď není o situaci samoživitelek a samoživitelů nebo lidí, kteří i přes veškeré nasazení dosáhnou na sotva minimální plat.

Většinou si lidé představují, že až budou mít na účtě určitou sumu, budou šťastní. Změní se jim život a všechno bude úžasné. Jenže pak přichází zklamání. Samozřejmě to takhle nefunguje. Abychom byli spokojeni, musíme rozlišit hmotné od toho nemateriálního a pochopit, co doopravdy hledáme.

Stabilita

Pokud ji hledáme ve financích, ztrácíme pak pojetí o tom, že právě nestálost je jednou z klíčových charakteristik současné společnosti. Snažíme se o jakousi iluzi stability, hledáme si dobrou práci v respektované firmě, ověřujeme si, zda banka, kam chceme vložit své peníze, je důvěryhodná. Na tom není nic špatného, naopak. Ale nemůžeme se tak ochránit od možných ran osudu, protože není v naší moci ovlivnit, zda nepřijde finanční krize nebo vážná nemoc. Bojíme se neurčitého a neuchopitelného, snažíme se ze všech sil před nepředvídatelným utéct. Finanční polštář je velmi důležitý, úspory si samozřejmě odkládejme, ale pamatujme, že nejdůležitější schopností je vstát, i když přijde něco, co nás dočasně položí na lopatky.

Příležitosti

Často slýcháváme, že kdyby dotyčný nebo dotyčná měli více peněz, tak…Takovým postojem jsme obětmi situace. Nechceme vidět, jaké příležitosti máme teď a tady. Důležitá otázka zní: "Co právě teď mohu udělat, abych byl/a blíž svému cíli?". Pokud sníme o věci, kterou si zatím nemůžeme dovolit, ve skutečnosti toužíme po příjemných emocích. Co cítíte, když si představíte, že vlastníte vysněnou kabelku, nebo auto? Můžete prožívat tyto emoce, aniž byste museli na pořízení těchto předmětů čekat?

Štěstí

Pokud jsou pokryty vaše základní životní potřeby, můžete být šťastní i jako budhističtí mniši, kteří vlastní jen své roucho a misku na rýži. Štěstí můžete mít s tučným kontem i bez něj.

Přijetí okolí

Především děti přísných rodičů, kteří si museli lásku zasloužit a nosit ze školy jedničky, čekají, že až konečně zbohatnou, získají si uznání mámy a táty. Je to ale jen hra naší mysli, na kterou není radno přistupovat. Pokud chceme něco dokazovat, pak pouze sobě.

Svoboda 

Lidé často říkají, že chtějí více peněz, aby mohli cestovat. Každé přání má ale svou cenu a je jen na nás, zda jsme ochotni ji svým úsilím, časem, vytrvalostí a umem zaplatit. Zda se zvládneme rozloučit se starými zvyky, které nás brzdily. Peníze umožňují delegovat povinnosti, ale ani nejbohatší člověk není svobodný, pokud přemýšlí jako vězeň svého majetku a povinností. 

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama