reklama
 

Máte problémy s nadýmáním? Pomoci mohou probiotika

Nadýmání může být výsledkem stresu, cestování, nebo špatné stravy. Nejlepší je mu samozřejmě předcházet, ale pokud už nadýmáním trpíte, není všem dnům konec. Vyzkoušet můžete například probiotika.

Foto: iStock

Nadýmání zažil snad každý z nás a rozhodně se nejedná o příjemné vzpomínky. Pokud nadýmáním zrovna trpíte, mohou mimo jiné pomoci i probiotika. Kromě úlevy od zažívacích obtíží slibují i zlepšení pleti a nálady. 

Probiotika jsou pro tělo prospěšné bakterie, mezi ty nejznámější a pro zdraví střev nejprospěšnější, patří laktobacily a bifidobakterie.

Nacházejí se například v jogurtu, kefíru, kysaném zelí a jiné fermentované zelenině. Zajišťují správnou funkci střev a tím posilují a chrání naši imunitu. Přijmout je samozřejmě můžete i ve formě pilulek (doplňků stravy), tam máte jistotu, že se dopraví tam, kam mají a máte přehled o množství. Naším tipem jsou například tablety BoiGaia. Jedna tableta denně zajišťuje doporučenou dávku 100 miliónů živých bakterií Lactobacillus reuteri Protectis. Přípravek koupíte v lékárně za 179 Kč.

Probiotika zabraňují množení škodlivých bakterií, pomáhají rozkládat potravu, zlepšují vstřebávání živin a působí jako prevence před onemocněními, jako jsou záněty střeva, různé kožní problémy, nebo před rakovinou tlustého střeva.

Pátrání po příčinách

Nadýmání může mít spoustu příčin, ale jednou z těch nejrozšířenějších je narušená střevní rovnováha. V našich střevech se nachází okolo 500 druhů bakterií. Některé jsou zdraví prospěšné, jiné zdraví škodlivé. Takže je normální, že ne vždy je všechno růžové a jak má být. Zvláště náročné pro narušení této rovnováhy je užívání antibiotik, proto se vždy doporučuje je kombinovat s probiotiky. Našim střevům neprospívá ani stres, cestování a špatná strava - to vše má vliv na to, jestli budeme trpět nadýmáním a jinými zažívacími obtížemi.

Probiotika pomáhají správný balanc zase nastavit, takže se zažívacími obtížemi a nadýmáním rozhodně dokáží pomoct. Někdy se ale taky může stát, že naopak po probioticích nadýmání začne. Je to tím, že nezdravým bakteriím se ze střeva moc nechce a dostat je ze systému může způsobit menší zažívací obtíže. To by ale nemělo trvat dlouho.

Pokud probiotika na nadýmání nezabírají, zkuste některou z následujících rad:

Jezte potraviny bohaté na draslík

Draslík pomáhá vyrovnávat rovnováhu tekutin v těle a tak úspěšně pomáhá korigovat nadýmání. Vyzkoušejte banány, rajčata nebo ořechy.

Držte na uzdě sacharidy a cukry

Jednoduché cukry jsou potravou pro střevní bakterie. Pokud už nadýmáním trpíte, tak pojídání cukrů a jídel bohatých na sacharidy vaše příznaky nejpíš ještě zhorší. Stoprocentně se taky vyhněte umělým sladidlům, jako je xylitol, maltitol nebo sorbitol, jsou těžké na trávení.

Hýbejte se

Aby střevo správně fungovalo, je potřeba pohyb. Stačí 15 až 20 minut denně. Běžte na rychlou procházku, zaběhat si, nebo se protáhněte doma jógou.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama