reklama

Připravte se: Abyste si jednou užili penzi naplno, vyplatí se šetřit

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet, třicet let. Přitom v penzi strávíme v průměru dvacet let. Jak neživořit a raději si ho užít? Přečtěte si tři tipy Jiřího Kubíka, finančního poradce Partners.

Foto: iStock

Očekávat, že ve chvíli, kdy půjdete jednou do důchodu, se o vás kompletně postará stát, není úplně nejlepší plán. Lepší je spolehnout se na sebe a včas si začít šetřit peníze, i kdyby to bylo jen po malých částkách.

Zkuste si zjistit, jaké jsou dnes možnosti. Není jich málo. Možná vám pomohou naše následující rady.

Čím dříve, tím více

Na penzi byste měli začít odkládat hned, jakmile budete mít stálý příjem. Ideálně 10 % z výplaty. Pokud se to zpočátku nedaří, nevadí, zkuste nejprve zasílat menší částky a postupně navyšujte. Čtyřicátník, který si spoří v "penzijku" 750 korun a dostane od zaměstnavatele příspěvek ve stejné výši, si do důchodu ponese přes 600 tisíc korun. Pokud by ale za stejných podmínek začal už v 25 letech, odnášel by si 1,5 milionu.

"Penzijko" je základ

Staré penzijní připojištění s garantovou nulou vás ale nespasí. Při odkládání na několik desítek let se vyplatí přejít do novějšího doplňkového penzijního spoření s dynamickou strategií. Bojujete s inflací a s tou si konzervativní přístup moc neporadí. Plusem penzijka je, že ho podporuje stát. Ke každé tisícikoruně přidá každý měsíc 230 korun. Výhodou jsou také daňové úlevy. Abyste získali od státu celkově co nejvíce, posílejte si ideálně 3 tisíce korun měsíčně.

Příklad: Tisícikoruna měsíčněpo dobu 10 let znamená ve finále 180 939 korun při průměrném výnosu 4 % p.a.

Vsaďte i na podílové fondy.

Podílové fondy jsou další cestou, jak mít stáří v klidu. Investujete tak prakticky do všeho - od nemovitostí přes patenty farmaceutických společností, služby a průmysl až po investice do malých podniků.

Začít můžete už od pár stovek měsíčně. Strategii volte opět dynamickou, a hlavně se nebojte! Kolísání trhů je zcela normální, proto je třeba zachovat chladnou hlavu, vydržet a peníze při sebemenším propadu nevybírat. Výhodou je, že máte peníze rychle k dispozici a dlouhodobý výnos se pohybuje mezi 6-8 %. Počítejte ale s poplatky za správu.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama