reklama
 

Příběh ze života: Manžel si našel jinou, ženě zůstala vysoká hypotéka

Rozpad manželství a následný rozvod nepřináší komplikace jenv osobní rovině, ale i v té finanční. Přesvědčila se o tom i paní Magda z Ostravy. Vdaná byla 14 let, manželství ale skončilo, když si její manžel našel novou známost a odešel od ní i jejich dvou dcer.

Foto: iStock

Paní Magda říká, že se manžel na začátku jejich rozchodu zavázal splácet hypotéku na byt v panelovém domě, ve kterém bydlela s dcerami. Po čase ale přestal hypotéku splácet, protože musel splácet novou v nové rodině.

"Pak nezvládal platit ani alimenty. A ta situace se stala neúnosná pro mě i pro něj," vzpomíná paní Magda s tím, že manželovi nic nevyčítá, protože vždy, když byla ve finanční tísni, poslal ji tolik peněz, které mu jeho možnosti dovolovaly.

Vzala hypotéku na sebe

Dva roky tedy paní Magda platila hypotéku sama. Když už byla její finanční situace neúnosná, rozhodla se hypotéku po manželovi převzít a refinancovat ji s cílem snížit měsíční splátky. Narazila ale na problém, jímž se stala výše jejího měsíčního příjmu. Pro banku nebyl dostačující, aby se její žádostí o nové hypotéční smlouvě a snížení splátek vůbec zabývala.

"V bance mi řekli, že s mým příjmem bych hypotéku, kterou jsem s vypětím všech sil za manžela dva roky splácela, ani nedostala, tak prý mám ráda, že nějakou hypotéku mám. Refinancování a snížení splátek přitom podmínili tím, abych si našla ručitele, kterého jsem ale neměla," krčí rameny paní Magda se slovy, že banka po ní chtěla kromě ručitele ještě zaplatit penále ve výši sto tisíc korun za ukončení staré hypotéční smlouvy před vypršením její fixace.

"V bance jsem jim detailně vysvětlila svoji situaci, ale nechtěli se mnou vůbec bavit s odůvodněním, že nejsem dostatečně bonitní. To, že jsem měla sotva na to, abych zaplatila Vánoce pro děti, v bance nikoho nezajímalo," trpce vzpomíná.

Musela spěchat

Vedle vysokých splátek hypotéky paní Magda přitom musela řešit i komplikacespojené s vymazáním bývalého manžela z katastru nemovitostí aproblém byl i se samotnou dohodou o vypořádání majetku mezi ní a manželem, protože dohoda neměla všechny formální náležitosti. Vše navíc musela řešit velice rychle, protože hypotéku je nutné refinancovat či konsolidovat ihned po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, protože u hypotéky jsou vedení v bankovních registrech oba manželé.

"Pokud by se zpozdila se splátkou, mohla by významně poškodit sebe i manžela, protože výpadek ve splátkách by je okamžitě zařadil do registrů neplatičů a to nechtěla," vysvětluje finanční poradkyně společnosti Partners Lucie Rácová, která pro paní Magdu zajišťovala refinancování úvěru.

"I proto je důležité ihned po rozvodu vyvázáníjednoho z bývalých manželů z úvěru dle dohody o majetkovém vypořádání. Pokud je třeba úvěr i refinancovat, může se to udělat při jednom, o což jsme se snažili i s paní Magdou," dodává.

Jenomže i tak paní Magda narazila na problémy. Když spolu s Lucií Rácovou konečně našla banku, která by se jí ujala, ukázalo se, že ke sto tisícům na penále pro starou banku, bude potřebovat ještě další peníze.

"Problém byl v tom, že nová banka odhadla náš byt pod jeho tržní hodnotou, což značilo přidat ke stotisícové pokutě u staré banky dalších 150 tisíc korun, abych na novou hypotéku dosáhla. I když jsem to brala s humerem, jinak to ani nešlo, situace se mi jevila hodně beznadějně. Do toho všeho se nám ještě rozpadla koupelna a toaleta a bylo potřeba to opravit. Náklady byly v řádu desetitisíců korun," říká paní Magda, jíž se oči zalijí slzami, když si na tehdejší dobu vzpomene.

Nevzdala se

Řešení nakonec našla v dofinancování scházejících peněz pomocí účelového úvěru ze stavebního spoření. I přes vyšší zadlužení za něj byla vděčná, protože jí umožnil refinancování hypotéky, snížení hypotéčních splátek a zároveň jí i poskytl peníze na rekonstrukci koupelny a toalety.

"A dobré bylo i to, že má celková měsíční splátka obou úvěrů byla v součtu nižší, než byla původní měsíční splátka hypotéčního úvěru, který jsme si sjednali s manželem," uzavírá paní Magda, která poté, kdy vyřešila svou finanční situaci, našla i novou lásku, takže dnes už není na všechno nejenom ve financích sama. A i to se počítá…

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama