reklama

Premenstruační syndrom: Jak zmírnit jeho příznaky?

Premenstruační syndrom není jen pro "vyvolené", tvrdí se, že se s ním minimálně jednou za život setkaly všechny ženy. Navíc se odhaduje, že 70 procent žen trpí PMS příznaky každý měsíc. Jak si v tomto období poradit?

Foto: iStock

Premenstruační syndrom nás ženy trápí pár dnů, týden, nebo i klidně čtrnáct dní před samotnou menstruací. A to už se pak pořádně nasčítá. 

Asi to samy znáte. Citlivost a zvětšení prsou, nafouknutí břicha, zadržování vody v těle, bolesti v zádech, zhoršení pleti, únava a samozřejmě zvýšená chuť na jídlo a sladké. Raději ani nemluvit o příznacích PMS psychického rázu, jako je podrážděnost, rychlé změny nálad, strach, depresivnost, vyčerpanost, plačtivost a další.

Západní medicína a kultura mají tendenci PMS zlehčovat a nepřikládat mu takový význam, je to něco, s čím bychom se jako ženy měly vyrovnat - prostě to tak je. Například ale tradiční čínská medicína se na to dívá z jiného úhlu pohledu a bere menstruaci (a tedy i PMS, které ji případně předchází) jako kritické zrcadlo zdraví ženy. Pokud nás premenstruační syndrom trápí každý měsíc a nejedná se jen o pár dní, je dobré se zamyslet, jestli je v našem životě vše v pořádku a možná přehodnotit míru stresu, to, jak jíme, jestli se hýbeme a jak spíme. To vše má na nás a naši menstruaci velký vliv.

Ale nezoufejte, pokud vás právě teď PMS trápí, existují pomocníci a strategie, jak jej zmírnit a pocítit okamžitou úlevu.

1) Vyhněte se alkoholu, cigaretám a kofeinu

Příjem alkoholu, cigaret a kofeinu může příznaky premenstruačního syndromu značně zhoršit. Zkuste proto alespoň týden před menstruací tyto látky vysadit. Místo své každodenní kávy zkuste zařadit zelený čaj, obsahuje thein, které má stejné účinky jako kofein, jen se uvolňuje pomaleji a je tak k organismu mírnější.

2) Zahřívejte

Dopřávejte si horké koupele, teplé zábaly na břicho a záda, nebo si pořiďte nahřívací láhev, kterou budete pokládat na břicho. Zvláště v zimních měsících se tato investice vyplatí.

3) Popíjejte bylinkové čaje

Vyzkoušejte mátu, třezalku, heřmánek, zázvor (tlumí nadýmání) nebo kontryhelový čaj. Ten zmírňuje bolest, pocuchané nervy a navrací tělu ztracenou harmonii.

4) Dodejte vitaminy a minerály

Hořčík je jeden z minerálů, který vám se zvládnutím premenstruačního syndromu může značně pomoct. Na téma hořčík a PMS se dělala studie a zjistilo se, že příjem hořčíku v podobě doplňku stravy zmírňuje bolest prsou, snižuje příbytek na váze, zmírňuje bolesti hlavy a obecně přispívá k větší psychické podobě. Hořčík může krom toho taky pomoct s nízkým krevním tlakem, chutí na sladké a se svalovou bolesti. Pokud nechcete tabletky, najdete ho v tmavé listové zelenině nebo hořké čokoládě.

Pokud vás trápí menstruační bolesti, může to značit nedostatek draslíku, vyzkoušejte pojídat banány.  

5) Hýbejte se

Nejspíš se vám do toho vůbec, ale vůbec nechce. Je to ale to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Budete se cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky. Hýbat se neznamená vzít posilovnu útokem, ale stačí dvaceti minutová procházka na čerstvém vzduchu, plavání, nebo lehká jóga. Rozproudíte tak krev a energii v těle.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama