reklama

Pravidelný pohyb pomůže vyřešit nejen nadváhu: Pomáhá i v boji s neplodností

Sedavý způsob života a stres ovlivňuje nejen naši psychiku, ale u žen třeba také neplodnost. Řešení je přitom tak jednoduché.

Foto: iStock

Zimní měsíce přímo vybízí k lenošení u televize a knížek. Výsledkem takového odpočinkového období může být jak pár kil navíc, tak také celková ztuhlost doprovázená bolestmi zad. To se může snadno zvrtnout až do jedné z civilizačních chorob, například ženské neplodnosti. 

V dnešní době má valná většina z nás sedavé zaměstnání a především během chladného počasí a dlouhých zimních večerů nás to za sportem netáhne. Je tedy důležité tento náš strnulý životní styl s příchodem jara začít vyvažovat. Pravidelný pohyb je nejen klíčem k dobře vypadající postavě, ale rovněž prevencí před celou řadou onemocnění. Nejedná se pouze o nemoci související s nadváhou a cévním oběhem.

Pohybem ke zdraví

Cvičení je opravdu všemocné a vedle nemocí postihující naši psychiku dokáže pomoct i s jinými civilizačními chorobami. Strnulá páteř a ochablé svalstvo pánevního dna jsou například častou příčinou neplodnosti u žen. "Mladí dávají přednost kariéře před rodinným životem a podceňují stres, uspěchaný životní styl a nedostatek pohybu. Kvůli tomu a dalším příčinám stále roste počet párů, které mají s početím problémy, aktuálně je to již každý šestý pár," říká Jaroslav Hulvert, primář klinického centra ISCARE IVF.

Cvičení podle Mojžíšové

Určitý druh neplodnosti lze odstranit pouhým cvičením. Konkrétně se jedná o speciální metodu podle Ludmily Mojžíšové. "Tato rehabilitační metoda vznikla na základě dlouholeté rehabilitační praxe zdravotní sestry Ludmily Mojžíšové při léčbě bolestí páteře a funkční neplodnosti," vysvětluje Lucie Burešová, fyzioterapeutka z kliniky GynCentrum, a dodává: "Metoda spočívá v šetrné mobilizaci páteře, žeber a kloubů, v uvolnění a protažení zkrácených svalů a posílení svalů oslabených."

Pokud sportujete pravidelně, dokáže srdce bít efektivněji a je podporována tvorba krevních buněk. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení všech orgánů. I mozek je při sportovní zátěži více okysličován, což vede ke zvýšení bystrosti a zlepšení soustředění. Cvičení zároveň spouští v mozku vyšší tvorbu endorfinů, známých hormonů štěstí. Právě díky nim máme během cvičení i po jeho skončení lepší náladu.

Na druhu pohybu nezáleží

Pokud byste se rádi začali hýbat a dělat něco pro své zdraví, ale neholdujete běhání, workout cvičení a chození do fitness centra, vyzkoušejte něco klidnějšího. Vedle tradiční jógy a tai-či se nabízí pilates, při kterém je hlavní pozornost soustředěna na hluboké vnitřní břišní svaly, svaly pánevního dna a protaženost páteře. Pokud máte pocit, že ve svém nabitém denním režimu žádnou podobnou aktivitu nestihnete, zvyšte alespoň intenzitu chození. Každých 60 minut tohoto pohybu totiž prodlužuje život průměrně o dvě hodiny. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama