reklama

Pravdy a mýty o srdci: Jak se pozná infarkt?

Co všechno víme o srdci kromě toho, jak bolí to "zlomené"? Zkusili jsme se podívat na pár mýtů, které se srdce týkají.

Foto: Profimedia.cz

Nezisková organizace Loono se vrhla do osvěty o srdci. Společně s předními českými lékaři připravila zajímavé informace, které upřesňují mnohá zažitá klišé a stereotypy o zdraví nejdůležitějšího orgánu lidského těla.

Jejich nová kampaň #žiješsrdcem se zaměřuje nejvíce na prevenci infarktu a mrtvice. Jenže jak se pozná infarkt? Nejčastější a nejtypičtější je bolest na hrudi, někde v oblasti za hrudní kostí. Může dojít k zástavě srdce, proto je třeba rychle jednat.

Jak se infarkt pozná?

"Oproti jiné bolesti je pro infarkt typické také to, že i v klidu člověk cítí bolest, tedy její různou intenzitu a nelze pro ni najít klidovou polohu," říká kardiochirurg Jaroslav Lindner. A dodává, že nejčastěji se infarkty objeví po čtyřicítce, ale výjimkou nejsou ani mladší lidi. Záleží vždy na životosprávě nebo jak moc na člověka doléhá například stres z práce.

Co všechno se mezi lidmi o srdci říká a co je vlastně pravda? 

1) Mýtus: U infarktu je nutná pomoc do pár minut

U infarktu je třeba pomoc v řádu hodin. Naopak mrtvice má rychlejší průběh, je třeba jednat v řádu minut, protože dochází k odumírání mozkových buněk.

2) Mýtus: Ateroskleróza se týká jen seniorů

Ateroskleróza čili kornatění tepen je nemoc, o které se zas tolik nemluví. Postihovat přitom může již i malé děti. "Není to nemoc jen dospělých. Poprvé se zjistila ateroskleróza u dětí během korejské války, nicméně její projevy se ukážou většinou až později. Nebezpečná je mimo jiné v tom, že může způsobit mrtvici i infarkt. Určujícím faktorem pro aterosklerózu je hladina cholesterolu v krvi," říká lékařka Zuzana Urbanová.

3) Mýtus: Defibrilátor pomáhá slabému srdci

Tento přístroj (jsou to ty desky, co používají záchranáři), řeší srdeční arytmii. Slabému srdci pomáhá kardiostimulátor.

4) Mýtus: Se srdeční vadou by člověk neměl absolvovat žádné fyzické aktivity

Je lepší se šetřit, pokud má člověk srdeční vadu, nebo naopak je lepší srdce posilovat? Je rozhodně lepší cvičit a sportovat, ať se srdce trénuje, hyperprotektivní ochrana dětí škodí, shodují se lékaři.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama