reklama

Tabu jménem menstruační kalíšek: Jak ho používat a proč?

Přečtěte si, proč vyměnit tampony a vložky za menstruační kalíšek jednou provždy.

Foto: iStock

Nad menstruačním kalíškem přemýšlím už nějaký ten pátek. Za prvé mě děsí měsíční spotřeba tamponů a vložek a taky mi tampony dost často nedělají zrovna dobře.

Co se ale kalíšku týče, mám informační mezery, proto jsem se obrátila na odbornici Ilonu Bittnerovou, která provozuje server Kalíšek a které jeho používání, jak na webu sama přiznává, změnilo život.

Co to vlastně menstruační kalíšek je?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka pro období menstruace vyrobená ze silikonu. To znamená něco, co plně nahrazuje vložky nebo tampony. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, podobně jako tampon, kde sbírá menstruační krev. Ale na rozdíl od tamponu se kalíšek nevyhazuje - po několika hodinách (dle síly menstruace) je potřeba kalíšek vymýt čistou vodou a můžete ho znovu použít. Vzhledem k tomu jde samozřejmě o značně ekonomicky a ekologicky výhodnou variantu řešení menstruace. Ale hlavní výhoda je v pohodlí. Pokud si koupíte tu správnou velikost kalíšku, pak ho vůbec necítíte, při menstruaci zůstáváte čistá a mnoho žen popisuje i zlepšení menstruačních bolestí.

Proč je pro naše tělo lepší než klasické vložky a tampóny?

Ze zdravotního hlediska je kalíšek lepší než klasické pomůcky z toho důvodu, že není ničím napuštěný (deodoranty, superabsorbenty), nevysušuje poševní sliznici (žádná buničina) a neodírá ji (protože se zavádí mokrý a navíc je silikon hladký). Absence buničiny také souvisí s tím, že bakterie se nemají kde množit a v pochvě nic nezůstává - můžete si udělat jednoduchý pokus s tamponem ve skleničce a možná budete překvapená, kolik vláken viskózy se z něj uvolňuje. S kalíškem také zjistíte, že menstruační krev nezapáchá - supr zjištění, ne? Nejste to vy, kdo při menstruaci nelibě voní, chyba je ve zvolené menstruační pomůcce.

Může se menstruační kalíšek nosit přes noc a při sportu?

Ano, kalíšek můžete používat při všech aktivitách. Můžete ale neznamená, že to každé ženě vyhovuje. Mnoho žen je z kalíšku nadšeno právě pro pohodlí při sportovních aktivitách - včetně jízdy na koni nebo plavání. Ženy s velmi silnou menstruací si ho chválí na noc, kdy jim například společně s vložkou zajistí ochranu před nepříjemnou nehodou. Těhotné ženy zase kalíšek používají při návštěvě bazénu, aby se jim chlorovaná voda nedostala k děložnímu čípku.

Jak správně kalíšek vybrat?

Výběr velikosti a značky záleží na několika kritériích. Na trhu je hodně různých značek, je dobré vybírat takové, které jsou zkušenostmi ověřené a mají certifikáty kvality. Jednoduché rozdělení je podle toho, zda žena již rodila nebo ne. Mladé ženy, ty před porodem a ženy, které aktivně sportují, potřebují menší velikost kalíšku. V první řadě tedy volíte to, jaký bude mít kalíšek průměr. Poté se můžete zaměřit na objem. Pokud víte, že máte silnou menstruaci, je určitě dobré vybírat značku s velkým objemem (tradičně kalíšky do tvaru U).

Kdysi jsem narazila na termín menstruační květina, můžete čtenářkám objasnit, o co se přesně jedná a jak to s kalíškem souvisí?

Ženy, které rády pěstují květiny, jim mohou dopřát "něco navíc". Je totiž takovým malým tajemstvím, že menstruační krev je výborným hnojivem. Z kalíšku je snadné krev získat, stačí ji přelít do konvice s vodou na zalévání květin. Můžete pak mít svou jednu nebo i více měsíčních či menstruačních květin, tedy takových, kterým dáváte něco ze sebe.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama