reklama

Potíže s nadýmáním: 5 nejčastějších příčin

V kuse vás trápí nadýmání a vy už si nevíte rady? Možná bude příčina jinde, než jste čekali.

Foto: iStock

Nadýmání většinou přejdeme a neřešíme. Ale jakmile to začne přerůstat v problém, je třeba se zamyslet nad tím, co se s naším tělem děje a co bychom měli změnit.

Všichni víme, že nadýmání je dost často způsobené tím, co zrovna sníme. Například luštěniny nejsou vždy naším kamarádem. To ale není jediný důvod, proč nás nadýmání může trápit.

1) Dehydratace

To, že bychom denně měli vypít alespoň dva litry tekutin, víme. Věděli jste ale, že pokud nepijete, zaděláváte si na problém s nadýmáním? Tělo se totiž snaží dehydrataci vašeho organismu vyrovnat tím, že začne zadržovat vodu, což vede k pěkně kulatému břichu.

2) Nedostatek spánku

Když se přes noc pořádně nevyspíte, tak nejen že budete další ráno pěkně napruzení, ale i vaše zažívání bude trpět. S nedostatkem spánku se totiž v našem těle uvolňuje hormon kortizol, který může náš zažívací systém snadno rozhodit a způsobit zácpu a nadýmání. Navíc se pak snažíme energetický deficit dohnat jídlem a sníme, co nám přijde pod ruku. Hlavně rychlé cukry a hodně kávy. To našemu stavu rozhodně nepřidává.

3) Potravinové alergie a intolerance

Alergie a intolerance jsou běh na dlouhou trať. Někdy trvá roky, než konečně přijdeme na to, co nám způsobuje zažívací potíže. Nejvíce mají lidé problém s trávením mléčných produktů a lepku. I lidé, kteří nejsou celiaci nebo nemají alergii, mohou být na lepek trochu více citliví a to může způsobit zažívací potíže (nejen) v podobě nadýmání. Příčinou nadýmání můžou být dokonce i avokádo a jablka. Nejlepší je jít na to vysazovací metodou, kdy na pár týdnů vysadíte nějakou potravinu (nebo skupinu potravin) a uvidíte, jak se vaše tělo bude cítit.

4) Stres

Ve střevech se nachází nervová zakončení, takže jakékoliv silné emoce se můžou projevit i na našem zažívání. V dnešní době se nejčastěji setkáváme se stresem, který z dlouhodobého hlediska může naše zažívání opravdu poškodit.

5) Hormonální změny

Za nadýmání u žen dost často může období před menstruací. Ženské tělo má v tomto období tendenci zadržovat vodu, to naštěstí spolu se začátkem menstruace skončí. Nadýmání ale nemusí mít s menstruací nic společného, stačí, když hormony nejsou v pohodě, a na problém je zaděláno. To může mít mnoho příčin - ať už stres, strava či jiné.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama