reklama

Existují 3 typy postavy. Poznejte tu svoji a konečně zhubněte

Nepotřebujete žádné odborníky ani drahé soukromé hodiny ve fitku. Stačí se na sebe pozorně zadívat do zrcadla, odhadnout, jakou asi máte postavu, a přizpůsobit tomu stravování a pohybovou aktivitu.

Foto: Shutterstock

Třeba se už léta snažíte zhubnout, jíte zdravě, hýbete se a stále nic. Na vině může být prostý fakt, že vám způsob, jakým chcete shodit přebytečnou váhu, nesedí. 

Abyste se vyvarovali marného snažení, které může být velmi frustrující, postavte se před zrcadlo a pozorně se prohlédněte. Trenér hollywoodských celebrit Thomas Eastham tvrdí, že existují v zásadě tři typy tělesné konstituce. Do které kategorie podle něj spadáte vy?

Ektomorf

Vaše kosti jsou lehké, jste přirozeně štíhlí. Máte málo svalů, ale nadbytečné ukládání tuků vůbec není váš problém. Typický je pro vás také dlouhý krk a oválný nebo trojúhelníkový obličej. Můžete klidně přijímat až 55 procent karbohydrátů, takže se nemusíte úplně vzdávat pizzy či pečiva. Zbytek by měly tvořit z 25 procent proteiny a z 20 procent tuky. Prospěje vám vytrvalostní cvičení, běh či jiné kardio cvičení či power nebo vinyása jóga. Začínejte se sportem velmi pozvolna, abyste své tělo, co nerado nabírá svaly, nevyděsili.

Mezomorf

Je robustnější, atletický, má bytelnější kostru a rovnoměrně rozložené svaly, které se snadno vyrýsují. Má totiž sklony nabírat svalovou hmotu. Poznáte ho také podle širokého hrudníku, čtvercového obličeje a relativně dlouhého trupu. Doporučuje se jim vyzkoušet třeba crossfit, posilování s vlastní vahou, ježdění na kolečkových bruslích, nordic walking, ale také jógu či pilates, které všechny svaly skvěle protáhnou. Jíst by měli vyváženou stravu, kde 40 procent zaberou karbohydráty, 30 procent proteiny a 30 procent tuky.

Endomorf

Příroda vám dala křehčí kostru, ale i tělesný tuk, který se ukládá nejčastěji v oblasti břicha. Máte delší nohy a kratší tělo i sklony k nadváze. Nejlepší je pro vás aerobní pohybová aktivita, zkusit můžete klidně rychlou chůzi, později přidat jogging. V posilovně si vyberte běžecký pás a zůstaňte na něm alespoň půl hodiny. Soustřeďte se na to, aby tělo přeměnilo tuk na svaly, myslete proto na cvičení, díky kterým zpevníte střed těla. Začít můžete klidně už dnes s pilates. V jídelníčku výrazně omezte karbohydráty, kterých by mělo být maximálně 25 procent. Zbytek rozdělte na 35 procent proteinů a 40 procent tuků.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama