reklama
 

Pití kávy a tloustnutí: Může oblíbený nápoj za vaše kila?

Pití kávy způsobuje chutě na sladké. Alespoň to tvrdí nejnovější výzkum. Nabíráte kvůli kávě kila?

Foto: iStock

Dospělost a pití kávy jdou ruku v ruce. Většina naší redakce třeba bez hrnku kávy nic nenapíše.

Závislost na kofeinu není žádná legrace. Například já se právě nacházím v malém francouzském městečku Lacanau, kde u domu bohužel nemáme žádný malý krámek nebo obchod, do kterého si člověk může zajít, když mu něco dojde. A když jsem tedy dnes ráno zjistila, že kafe došlo, musela jsem pěkných pár desítek minut šlapat na kole, abych svou potřebu kofeinu ukojila. Ale dost mých historek. Co (kromě mírné závislosti) může pití kávy způsobit?

Pití kávy prý způsobuje chutě na sladké

Káva má zaručeně své benefity, ale rozhodně i stinné stránky. Nová studie, která byla publikována v Journal of Food Science, tvrdí, že pití kávy může způsobovat v našem těle neodolatelnou chuť na sladké, což potom může za to, že sáhneme po koláči nebo sušenkách, a v dlouhodobém měřítku i za těch "pár kilo navíc".

Vědci z Cornellovy univerzity rozdělili 107 zkoumaných do dvou skupin. Jedné dali hrnek klasické kávy s kofeinem a té druhé nalili kávu bez kofeinu. Obě skupiny měly ve svém hrnku kávy cukr. Jak se ukázalo, ti, kteří pili kávu s kofeinem, měli za to, že jejich nápoj není až tak sladký, a tak měli větší potřebu sáhnout po něčem sladkém i po dopití nápoje, aby svou chuť na cukr utišili.

Proč tomu tak je? Podle studie kofein potlačuje naše chuťové buňky, což nám brání uvědomit si, jak sladké je jídlo, které jíme, či nápoj, jejž pijeme. Takže ten hrnek kávy, který právě pijete (a nemusí být vůbec s cukrem), může ovlivnit to, jak vnímáte chuť, a ve výsledku mít negativní vliv na vaši váhu.

Každá mince má dvě strany

Neděste se, já bych to neviděla až tak černě. Pokud máte pocit, že káva u vás způsobuje chuť na sladké, už možná víte proč. Pokud jste si ale ničeho takového nevšimli, nechala bych výzkum výzkumem a kávu pila vesele dál. Pro mnohé z nás je totiž káva naopak tečka po dobré snídani, obědě, někdy i večeři a slouží nám místo dezertu - zaplní žaludek i bez toho, abychom sáhli po sladké sušence. 

Je třeba si také uvědomit, že za přibírání sem tam něco sladkého opravdu nemůže. Jde o směs faktorů, jako je životospráva, sedavé zaměstnání, množství pohybu, a zaručeně i míra stresu. 

reklama

Komerční tip

reklama