reklama

Pilates, nebo jóga: Co se pro vás hodí víc?

Pokud se o to vysloveně nezajímáte, mohou vám obě tato cvičení připadat podobná. Každé je prospěšné něčemu jinému. Poznejte, které splní vaše očekávání.

Foto: Shutterstock

Jóga a pilates bývají zařazené do jedné kategorie v nejrůznějších fitness centrech. Ano, se cvičí hlavně vevnitř, na podložce, s instruktorem. Taky se u nich zapotíte méně než třeba u kardia. Ale tady podobnost končí.

Uvažujete, že s jógou nebo pilates začnete? Pak byste měli vědět, co dobrého vám obě aktivity mohou přinést, stejně jako je důležité si nastavit realistické požadavky.

O pilates

Vymyslel ho Joseph Pilates na počátku 20. století tak, aby se cvičením dosáhlo zlepšení ohebnosti a posílily se svaly.

O józe

Pět tisíc let stará indická kultura těla i ducha spojuje mysl, dech a pohyb. Zaměřuje se na pozornost, kterou směřujete z vnějšího světa do vnitřního.

Když necvičíte moc často…

… zvolte pilates. Ačkoliv se jóga jeví přístupnější pro nováčky, pilates byl původně vyvinut pro lidi, kteří se zotavují ze zranění a jiných neduhů. Pilates navíc posiluje střed těla, což je potřebné pro každého, kdo začíná s jakýmkoliv typem sportu.

Když se chcete uklidnit…

… zajděte si na jógu. Jedním z nejdůležitějších benefitů, které může jóga poskytnout, je zlepšení psychické odolnosti. Jednotlivé pozice, které budete cvičit, tělo nachystají na závěrečnou meditaci, která funguje jako důležitá součást psychické hygieny.

Když potřebujete zpevnit…

… tak nemáme jednoznačný verdikt. Pokud jste, například kvůli velkému psychickému vypětí, nedodržovali zdravou životosprávu a v důsledku toho přibrali, pomůže vám jóga. Na ochablé svaly a nedostatek pohybu je skvělý pilates.

Když toužíte po větší ohebnosti…

… vítězí jednoznačně jóga, která svaly protáhne, ale nezatíží bolestí a příliš velkou námahou. 

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama